Programy, akcje

Rok szkolny 2024 / 2025

 

Program "Akademia Bezpiecznego Puchatka"

Cele programu: - edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole, - wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia, - edukacja rodziców w zakresie ochrony dzieci przed zagrożeniami. Podczas realizacji programu przekazano uczniom niezbędną wiedzę o tym jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy. Kształtowano u uczniów odpowiednią reakcję na zaistniałe zagrożenia, wyrabiano nawyk dbania o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również kolegów. Uatrakcyjnieniu ww. programu służyły dedykowane karty pracy dla uczniów oraz filmy edukacyjne. Podczas działań we współpracy z pedagogiem szkolnym do szkoły zostali zaproszeni  przedstawiciele Powiatowego Komisariatu Policji  w Łęczycy, którzy tematycznie odbyli spotkanie z uczniami. Na zebraniu z Rodzicami podjęto tematykę dotyczącą ochrony ich dzieci przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami. Na zakończenie programu dzieci zweryfikowały swoją wiedzę zdobytą podczas zajęć Akademii i rozwiązały online Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.

Koordynator: p. Jolabta Barylska


Program "Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej"

Cele programu: - rozwijanie u uczniów podstawowych  umiejętności społecznych i emocjonalnych, - przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Program składa się z 10 części. W pracy z uczniami  wykorzystano najważniejsze elementy czyli sposoby uważnego oddychania, sposoby łagodzenia stresu i bólu oraz zranień emocjonalnych. Skupiono uwagę dzieci na wzmocnieniu i utrwaleniu tego co w naszym życiu jest pozytywne i bezcenne. Na spotkaniach w programie Apteczki można było zauważyć przyjazną atmosferę oraz ogromne zaangażowanie ze strony uczniów.

Koordynator: p. Jolabta Barylska


 Projekt edukacyjny "Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną"

Cele projektu kształtowanie postaw szlachetności, dbałości o zdrowie, rozbudzanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie i środowisko naturalne.

Osoba realizująca projekt: p. Jolanta Barylska


 Ogólnopolski projekt edukacyjny "Kreatywne dni nietypowe"

Celem  projektu jest innowacyjne podejście do przygotowania formy zajęć, uatrakcyjnienie pracy z dziećmi, zaangażowanie dzieci we wspólne przygotowania ciekawych i nietypowych zajęć oraz zabawną formę świętowania.     

Osoba realizująca projekt: p. Edyta Szkobel                                                                                     


 Międzynarodowy projekt edukacyjny "Kolorowe uczucia Gucia"

Celem projektu jest rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji, wspieranie rozwoju empatii, nauka radzenia sobie z trudnymi emocjami  poprzez rozmowę i zabawę.

Osoba realizująca projekt: p. Edyta Szkobel


Program "Szkola w porządku"

Program Szkoła w Porządku należy do marki Ubrania Do Oddania, a jego celem jest pomoc w zmniejszeniu nierówności społecznych w polskim systemie edukacyjnym. Udział w nim pomoże pozyskać dodatkowe fundusze na działania placówki. Dzieje się to poprzez zbieranie ubrań i akcesoriów przez darczyńców, wysyłanie ich do Ubrania Do Oddania, a później przeliczanie przesłanych kilogramów na złotówki. 10 zebranych kilogramów to 5 złotych na koncie placówki edukacyjnej.

Koordynatorzy szkolnej akcji: p. Beata Mikołajczyk, p. Agniszka Tomczyk, p. Paulina Roguzińska


Program profilaktyczny "Godzina dla młodych głów"

Program profilaktyczny Godzina dla MŁODYCH GŁÓW ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego podejmowanych według określonych scenariuszy, których zadaniem jest otwarta rozmowa o zdrowiu psychicznym, w tym wzmocnienie poczucia sprawczości wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz pierwsza pomoc psychologiczna (PPP) – w pierwszym półroczu; oraz higiena cyfrowa i bezpieczeństwo w sieci – w drugim półroczu.

Cele szczegółowe programu:  • Wsparcie dzieci i młodzieży w procesie rozpoznawania i nazywania: emocji, potrzeb i granic,  • Wsparcie dzieci i młodzieży w kształtowaniu umiejętności komunikowania swoich emocji,  potrzeb i granic oraz szukania pomocy (nabywanie i rozwijanie kompetencji rozpoznawania emocji w swoim ciele; myślach i zachowaniu; nabywanie i rozwijanie umiejętności nazywania potrzeb stojących za emocjami; nabywanie i rozwijanie umiejętności oceny natężenia potrzeb i rozpoznawania związanych z nimi granic; nabywanie i rozwijanie kompetencji komunikowania tego, co czują i czego doświadczają uczniowie i uczennice., • Wsparcie dzieci i młodzieży w budowaniu relacji: ja i moja relacja ze światem online (ćwiczenia nawiązujące do higieny cyfrowej, profilaktyka e-uzależnień); nabycie i rozwijanie kompetencji zadbania o higienę cyfrową., • Wzmocnienie bezpieczeństwa dzieci w środowisku offline i online poprzez nabywaniei rozwijanie kompetencji rozpoznawania, wyznaczania i komunikowania granic, rozróżniania sytuacji, w których ktoś wyraża własne zdanie, świadomości, co to jest hejt; rozpoznawania i reagowania na przemoc, m.in. na cyberprzemoc – kontynuacja zajęć z pierwszego półrocza., • Wsparcie dzieci i młodzieży w budowaniu relacji: ja i krytyczne myślenie (ćwiczenia wzmacniające naukę weryfikowania treści, zwiększające również wgląd we własne zachowania online). • Wsparcie dzieci i młodzieży w rozwijaniu alternatywnych aktywności do aktywności online w ramach tematu: „Aktywność fizyczna. Dlaczego mózg potrzebuje ciała”. • Nauka korzystania z pierwszej pomocy psychologicznej (PPP). • Normalizowanie otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym.

Osoba realizująca program: p. Izabela Wiśniewska


Program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” 

 

Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Próba bicia rekordu jest zatem świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie przez najmłodszych i najstarszych. 

Koordynatorzy szkolnej akcji: p. Ewa Garus, p. Beata Mikołajczyk, p. Agnieszka Tomczyk


Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej "BIEG PO ZDROWIE"

„Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Głównymi celami programu są: opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Koordynator szkolnej akcji: p. Katarzyna Dębska


Program edukacyjny "Kubusiowi Przyjaciele Natury"

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to ogólnopolski program, którego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie ich do ruchu od najmłodszych lat. Dzięki niemu  nauczą się dbać o środowisko naturalne, szanować przyrodę, poznają zasady ekologii, dowiedzą się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa, a także odkryją korzyści płynące z ruchu.

Osoby realizujące program w oddziale przedszkolnym: p. Emilia Jaborska, p. Edyta Szkobel

Osoba realizująca program w klasach I - III: p. Beata Mikołajczyk


Program edukacyjny "Sztuka widzenia"

Program ten pozwala odkryć świat wizualny: fotografię, malarstwo, film czy sztukę nowoczesną. Podkreśla, jak ważny jest proces tworzenia sztuki, zapoznaje z jej tajnikami.

Osoba realizująca program w szkole: p. Emilia Jaborska


                  Program edukacyjny "Dzieciaki w kosmosie"

Program ten uczy dzieci, jak zbudowany jest kosmos, rakieta, jak zostać astronautą. Opowiada historię poznania kosmosu przez naukowców.

Osoba realizująca program w szkole: p. Emilia Jaborska


Program "Zdrowo i sportowo"

Celem tego programu edukacyjnego jest zwiększenie świadomości na temat roli i wagi aktywności fizycznej, odpowiedniego odżywiania i odpoczynku. 

Osoba realizująca program w szkole: p. Emilia Jaborska


Akcja edukacyjna "Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia"

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje. Zaopatrzeni są w losy i przepytują młodszych kolegów oraz dorosłych.

Osoba realizująca akcję w szkole: p. Agnieszka Tomczyk


Międzynarodowy program "Przyjaciele Zippiego"

Opis: https://cloud7d.edupage.org/cloud?z%3Aogw8qWbDW3adIxQleOmAKcqidfyFgMFWIJ31Ad5CpH%2FqXXSH2M7ZgIWU09ZgwBTM

W roku szkolnym 2024/2025 realizowany jest program „Przyjaciele Zippiego”  w klasie drugiej. Jest to międzynarodowy program  promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u dzieci w wieku 5-8 lat. Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu. Każde zajęcia rozpoczynamy piosenką, którą śpiewamy, co wprowadza dzieci w miły nastrój i motywuje do zajęć. Dzięki zajęciom dzieci nawiązują lepsze kontakty z rówieśnikami. Otwarcie mówią o swoich uczuciach, uczą się pomagać innym oraz poznają różne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzieci z zaangażowaniem dokonują ewaluacji własnych sukcesów, wypełniają karty ewaluacji na podsumowanie zajęć. Ukoronowaniem zajęć będzie świętowanie połączone z wręczeniem  koron dyplomów i poczęstunkiem na słodko. 

Koordynator: Joanna Śliwińska


Opis: https://cloud-e.edupage.org/cloud/eduresized_images.png?z%3A2UbyngJTG1Kt2%2BFmyj%2FfpN9xnJyBDuHbRg82kwc7XRuG%2BQvNd86rnlaAQMr2QkH%2F

Od 2023/2024 roku szkolnego korzystamy z programu firmy Edulyke. Jest to platforma  e-learningowa, zawierająca między innymi kursy profilaktyki alkoholowej, narkotykowej i behawioralnej. Treści na platformie skierowane są do uczniów w klasach IV-VIII. EduLyke to doskonałe narzędzie do przeprowadzenia zajęć z zakresu profilaktyki alkoholowej, narkotykowej i behawioralnej. Treści na platformie przedstawione są w sposób atrakcyjny dla młodych użytkowników. Celem programu jest nie tylko ostrzeganie przed konsekwencjami sięgania po substancje psychoaktywne lecz również pokazanie alternatyw i rozwój kompetencji miękkich młodych ludzi. Jest to bardzo istotny aspekt współczesnej edukacji. Bowiem umiejętności odpowiedniej komunikacji, wsparcie mądrej asertywności i zdrowej wiary we własne siły to wyzwania przed którymi stają współcześni opiekunowie i nauczyciele.

Koordynator: Joanna Śliwińska


Program wychowawczo- profilaktyczny „Spójrz Inaczej”          

Opis: C:\Users\ASIA\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\1F58BC11.tmp

Program „Spójrz Inaczej” jest rekomendowanym programem zajęć wychowawczo-profilaktycznych  z uczniami w kl. IV-VIII.  Celem Programu jest kształtowanie osobowości dzieci  i młodzieży i rozwijanie ich umiejętności radzenia sobie z różnymi trudnymi sytuacjami i problemami, mogącymi w przyszłości powodować różne zachowania ryzykowne. Program "Spójrz Inaczej" jest programem profilaktyki uniwersalnej  i stanowi zbiór  scenariuszy zajęć do systematycznej pracy z klasą. Program obejmuje budowanie pozytywnego obrazu siebie, rozumienie i wyrażanie uczuć, umiejętności konstruktywnego funkcjonowania w grupie kontaktowania się z innymi oraz podejmowania decyzji - w tym decyzji zdrowotnych i odpowiedzialności za własne zdrowie.                   

Koordynator: Joanna Śliwińska


 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Czernikowie
    Czerników 11
    99-120 Piątek
    woj. łódzkie
  • (24) 722 10 44

Galeria zdjęć