Programy, akcje

Rok szkolny 2018 / 2019


PROGRAM PRZYJACIELE ZIPPIEGO

Jest to międzynarodowy program refundowany przez MEN promujący zdrowie i dobre samopoczucie małych dzieci. Pomaga on dzieciom doskonalić umiejętności społeczne i emocjonalne, a także rozwija umiejętności radzenia sobie z codziennymi problemami i trudnościami. Opiera się na założeniu, że umiejętności nabyte w dzieciństwie będą pomocne w okresie dorastania i dorosłości. Składa się z sześciu modułów, każdy z nich zawiera odrębne opowiadanie. Program przeznaczony jest szczególnie dla dzieci w wieku od pięciu do ośmiu lat. W programie Przyjaciele Zippiego nie mówimy dzieciom, co mają robić. Zamiast tego, zachęcamy je do zastanowienia się nad sytuacją i wymyślania własnych, twórczych i innowacyjnych rozwiązań. Dzieci ćwiczą dobieranie rozwiązań, które nie tylko pomagają im, ale również uwzględniają dobro innych.

Osoba realizaująca program w szkole: p. Joanna Śliwińska

 


Kampania "Bądźmy Poszukiwaczami Autorytetu"

 

   

          Kampania profilaktyczno-edukacyjna skierowana jest do uczniów klas IV – VIII, ich rodziców i nauczycieli. Jej realizacja zakłada przeprowadzenie działań w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych, szczególnie antyspołecznych i przestępczych, we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce. Działania traktujemy jako pierwszy krok do wzmacniania Autorytetu. Generalna idea kampanii to odbudowanie i wzmocnienie w naszym społeczeństwie autorytetu rodziców

i nauczyciela. Program jest współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Koordynatorkami tej kampanii są p. Jolanta Barylska - psycholog szkolny i p. Joanna Śliwińska - pedagog szkolny.

 


Akcja "Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej"

 

Organizatorem Wydarzenia jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bicie Rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób odbywa się podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca - 16 października od godziny 12:00 do godziny 12:35. Wydarzenie ma charakter otwarty - mogą wziąć w nim udział uczniowie, nauczyciele, rodzice.

Koordynatorki szkolnej akcji: p. Agnieszka Tomczyk, p. Ewa Garus.

 


Akcja "Złóż serca dla Hospicjum" (7 edycja)

Akcja organizowana jest przez Małopolskie Hospicjum Dziecięce w Krakowie pod patronatem portalu OrigamiArt oraz Polskiego Towarzystwa Origami. Polega na złożeniu papierowego serduszka, według diagramu Bolesława Gargola, jako symbolu empatii i wsparcia dla osób nieuleczalnie chorych.

Koordynator: p. Agnieszka Tomczyk.


Programy: "Owoce i warzywa w szkole", "Mleko w szkole"

Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Skierowany jest dla uczniów klas I - V.

Koordynator: Jolanta Barylska


Program "Nie pal przy mnie, proszę"

Program ma charakter profilaktyczny, jest realizowany pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łęczycy. Przeznaczony jest dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.

Koordynator: Jolanta Barylska


Program "Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej"

Jest to program profilaktyki i promocji zdrowia. Uczy dzieci optymizmu, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania oraz wyrażania swoich emocji. Skierowany jest dla uczniów klas II, III, IV, VI i VII.

Koordynator: Jolanta Barylska


Kampania ogólnopolska "Postaw na rodzinę"

Głównym celem kampanii jest odbudowanie więzi w rodzinie, zapobieganie uzależnieniom od alkoholu, papierosów, dopalaczy, narkotyków. Skierowana jest dla uczniów klas I – VIII.

Koordynatorki: p. Jolanta Barylska i p. Joanna  Śliwińska.


Akcja "Narodowe Czytanie"

Ogólnopolska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Akcja skierowana jest do uczniów starszych klas i nauczycieli. Głównym celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Koordynator: Dominika Starzyńska


Akcja "PRZERWA NA CZYTANIE"

Ogólnopolska akcja bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie, która realizowana jest w ramach kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Udział w biciu rekordu bierze cała społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele. Celem akcji jest m.in.: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży; integracja środowiska lokalnego; pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe; zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

Koordynator: Dominika Starzyńska


NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Rządowy program uchwalony na lata 1916-1920, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek, jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowany jest Priorytet 3. mający na celu: „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”.

Program skierowany jest do wszystkich uczniów i nauczycieli.

Koordynator: Dominika Starzyńska


Program "Akademia Bezpiecznego Puchatka"

Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. 

Koordynator: Agnieszka Leźnicka


Akcja "Bądźmy razem na święta"

Akcja realizowana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Główny cel to rozwijanie kompetencji z zakresu wolontariatu i aktywnej pomocy na rzecz potrzebujących zwierząt. Koordynator: Agnieszka Leźnicka


Ogólnopolska akcja "Góra Grosza"

Wielka akcja zbierania monet pod nazwą Góra Grosza organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Najważniejszym jej celem jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Koordynator: Agnieszka Leźnicka


Akcja "Szkoła, pomóż i Ty"

Akcja charytatywna organizowana przez Fundację Na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych POMÓŻ I TY. Koordynator: Agnieszka Leźnicka


XXVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. XXVII Finał WOŚP odbył się 13 stycznia 2019 roku. Głównym celem była zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Koordynator: Agnieszka Leźnicka


Program "Znajdź właściwe rozwiązanie"

Jest to program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych  klas szkoły podstawowej. Koordynator: Anna Grzelak

 


Rządowy Program "Aktywna Tablica"

Jest to program rządowy, dofinansowujący nowoczesną pomoc informatyczną i edukacyjną dla szkół. Realizacja projektu obejmuje wszystkie oddziały szkoły oraz nauczane przedmioty. Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wybranych przez szkołę zgodnie z jej zdefiniowanymi potrzebami, podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii. 

Zespół samokształceniowy w zakresie obsługi ekranów interaktywnych i wspierania nauczycieli w wykorzystaniu tej technologii na zajęciach: p. Michał Stawiński, p. Filip Bartosiak, p. Agnieszka Leźnicka, p. Ewa Garus, p. Anna Grzelak, p. Izabella Stępniak

Szkolny e-koordynator (koordynacja działań w zakresie stosowania TIK w szkole): p. Agnieszka Tomczyk

 


Akcja "Jak nie czytam, jak czytam"

Ogólnopolska akcja promująca czytanie wśród dzieci i młodzieży zainicjowana przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole”. Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja skierowana jest do wszystkich uczniów ale przede wszystkim ma zachęcić tych uczniów, którzy traktują czytanie jako przykry obowiązek. Symbolem akcji jest bicie rekordu liczby uczniów czytających w jednym momencie.

Koordynator: Dominika Starzyńska

 


Projekt "Modelowanie szkolnymi / przedszkolnymi systemami poradnictwa i orientacji zawodowej"

 we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi

Przedsięwzięcie trwało kilka miesięcy. W projekcie brali udział  uczniowie klasy III, VII i VIII oraz grupa dzieci świetlicowych. Szkolne koordynatorki projektu to: p. Ewelina Kucharska, p. Ewa Topińska, p. Joanna Śliwińska oraz p. Ewa Garus. W ramach projektu panie koordynatorki przeprowadziły z uczniami cykl zajęć edukacyjnych uwzględniających treści edukacji prozawodowej.Odbyły się również spotkania z przedstawicielami różnych zawodów -  spotkanie z panią Anną Kowal - fryzjerką, włascicielką salonu fryzjerskiego „Anna” w Łęczycy oraz światowej sławy iluzjonistą – Maciejem Polem. W ramach projektu odbyły się też wycieczki zawodowoznawcze: zwiedzanie gmachu budynku Telewizji Polskiej - Oddział Łódź, wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Łęczycy, w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Piątku, udział w „Dniu otwartych koszar” w Leźnicy Wielkiej. Dzięki podjętym działaniom uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat pracy wykonywanej przez przedstawicieli różnych zawodów. Wszystkie te działania w formie prezentacji multimedialnej przedstawione zostały na spotkaniu podsumowującym projekt. Ponadto odbyła się bardzo interesująca lekcja otwarta przeprowadzona przez panią Ewelinę Kucharską w klasie III na temat „W świecie zawodów – zawód architekta, budowlańca i murarza”. Na zakończenie panie z ŁCDNiKP podziękowały pani Dyrektor, szkolnym koordynatorkom oraz uczniom za udział w projekcie, za owocną współpracę i wspaniałe osiągnięcia oraz wręczyły wszystkim certyfikaty.


 

Akcja edukacyjna "Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia"

 

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. 

„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje. Zaopatrzeni są w losy i przepytują starszych kolegów oraz dorosłych.

Osoba realizująca akcję w szkole: Agnieszka Tomczyk

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Czernikowie
    Czerników 11
    99-120 Piątek
    woj. łódzkie
  • (24) 722 10 44

Galeria zdjęć