Cele programu ,,Zdrowo i sportowo”: - zwiększanie świadomości uczniów na temat roli i wagi aktywności fizycznej, odpowiedniego odżywiania i odpoczynku - dostarczanie wiedzy i gotowych rozwiązań w postaci scenariuszy zajęć, materiałów edukacyjnych i komunikacyjnych, spotkań ze specjalistami, webinarów oraz zajęć online. Treści programu podzielone były na poszczególne miesiące. Realizując program uczniowie nabywali wiedzę i umiejętności w kwestii jak żyć zdrowiej. Ciekawe i atrakcyjne scenariusze zajęć, a w nich porady, także w formie online wpłynęły na świadomość uczniów w kwestii zdrowia pojętego w 3 aspektach: odżywiania w tym nadwagi, otyłości oraz cukrzycy; aktywności fizycznej i przeciwdziałaniu wadom postawy oraz ważnej kwestii odpoczynku i dużej dawki snu.
Koordynatorki: p. Jolanta Barylska, p. Izabela Wiśniewska
Dzięki udziałowi w tym programie uczniowie nabyli świadomość na temat roli i wagi higieny osobistej oraz jej wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Koordynatorki: p. Jolanta Barylska, p. Izabela Wiśniewska
W ramach programu uczniowie mogli nauczyć się jak oszczędzać energię czy wodę i jak mądrze wykorzystywać w tym celu zasoby naturalne, a także jak ograniczyć wytwarzanie odpadów i nadawać starym, zużytym przedmiotom drugie życie. Po każdych zajęciach dzieci mogły wypełniać karty pracy, które utrwaliły zdobyte informacje z zakresu ekologii.
Koordynatorki: p. Jolanta Barylska, p. Izabela Wiśniewska
Od 2023/2024 roku szkolnego korzystamy z programu firmy Edulyke. Jest to platforma e-learningowa, zawierająca między innymi kursy profilaktyki alkoholowej, narkotykowej i behawioralnej. Treści na platformie skierowane są do uczniów w klasach IV-VIII. EduLyke to doskonałe narzędzie do przeprowadzenia zajęć z zakresu profilaktyki alkoholowej, narkotykowej i behawioralnej. Treści na platformie przedstawione są w sposób atrakcyjny dla młodych użytkowników. Celem programu jest nie tylko ostrzeganie przed konsekwencjami sięgania po substancje psychoaktywne lecz również pokazanie alternatyw i rozwój kompetencji miękkich młodych ludzi. Jest to bardzo istotny aspekt współczesnej edukacji. Bowiem umiejętności odpowiedniej komunikacji, wsparcie mądrej asertywności i zdrowej wiary we własne siły to wyzwania przed którymi stają współcześni opiekunowie i nauczyciele.
Koordynator: Joanna Śliwińska
W roku szkolnym 2023/2024 realizowany jest program „Przyjaciele Zippiego” w klasie drugiej. Jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u dzieci w wieku 5-8 lat. Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu. Każde zajęcia rozpoczynamy piosenką, którą śpiewamy, co wprowadza dzieci w miły nastrój i motywuje do zajęć. Dzięki zajęciom dzieci nawiązują lepsze kontakty z rówieśnikami. Otwarcie mówią o swoich uczuciach, uczą się pomagać innym oraz poznają różne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzieci z zaangażowaniem dokonują ewaluacji własnych sukcesów, wypełniają karty ewaluacji na podsumowanie zajęć. Ukoronowaniem zajęć będzie świętowanie połączone z wręczeniem koron dyplomów i poczęstunkiem na słodko.
Koordynator: Joanna Śliwińska
,,Strażnicy Uśmiechu” to kolejny program profilaktyczno - wychowawczy o charakterze psychoedukacyjnym adresowany dla uczniów młodszych i starszych klas szkół podstawowych. Cele programu: - poprawa klimatu społecznego szkoły, - zmniejszenie poziomu agresji i przemocy wśród uczniów, - uświadomienia sobie swojej wyjątkowości, wzajemnych różnic i podobieństw, - rozwijania strategii przezwyciężania nieprzyjemnych stanów psychicznych, - rozwijania sztuki wyrażania siebie i komunikacji z innymi. - umacniania zaufania do siebie i innych. Bardzo ciekawy zakres tematyczny programu taki jak: samoświadomość, moje miejsce relaksu, co mnie martwi, wyrażanie uczuć, komunikacja uczuć, komunikacja i nieporozumienia, współpraca, sny, moja złość, konflikty, strach, smutek, moje pragnienia, ja i jak mnie widzą inni, miłość i prawa dzieci pozwolił w pełni na realizację zadań poprzez aktywną interakcję uczestników. Poprzez zajęcia prowadzone w atmosferze zabawy stworzyło to możliwość lepszego zrozumienia siebie nawzajem, otwartości , życzliwości i współpracy.
Koordynator: p. Jolabta Barylska
,,Spójrz Inaczej” to kolejny program zrealizowany w klasach I-III. Treści programu wspierają wychowanie i odwołują się do poszanowania wartości oraz stanowią pomocne narzędzie w realizacji działań profilaktycznych z wychowankami. Program obejmuje następujące bloki tematyczne:- moje uczestnictwo w grupie, - postrzeganie siebie i rozumienie swoich uczuć, - rozwiązywanie problemów, - dbanie o zdrowie. Zajęcia przyniosły korzyść w następującej problematyce: - lepszego rozumienia siebie, akceptacji siebie i innych, - lepszego porozumiewania się z innymi, - rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, - brania odpowiedzialności za własne zdrowie. Zajęcia w programie ,,Spójrz Inaczej” prowadzone były metodami aktywnymi sprzyjającymi umożliwienie aktywnego doświadczania i przeżywania poszczególnych zagadnień.
Koordynator: p. Jolabta Barylska
Cele programu: - rozwijanie u uczniów podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych, - przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Program składa się z 10 części. W pracy z uczniami wykorzystano najważniejsze elementy czyli sposoby uważnego oddychania, sposoby łagodzenia stresu i bólu oraz zranień emocjonalnych. Skupiono uwagę dzieci na wzmocnieniu i utrwaleniu tego co w naszym życiu jest pozytywne i bezcenne. Na spotkaniach w programie Apteczki można było zauważyć przyjazną atmosferę oraz ogromne zaangażowanie ze strony uczniów.
Koordynator: p. Jolabta Barylska
W ciągu roku szkolnego w klasach I-III zrealizowano program edukacji antytytoniowej ,,Nie pal przy mnie, proszę”. Cele programu: - zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, - uporządkowanie i poszerzenie wiadomości na temat zdrowia, - kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie, - uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia, - uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem, - wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą. Program składał się z 5 spotkań warsztatowych. W zajęciach wykorzystano różnorodne metody aktywizujące, dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci: ,,burza mózgów”, krzyżówki, układanki, dramę, prace w grupach oraz ćwiczenia oddechowe. Uczniowie bardzo chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Mamy nadzieję, że profilaktyka zaowocuje dobrymi nawykami dotyczącymi zdrowego stylu życia w przyszłości.
Koordynator: p. Jolabta Barylska
Ogólnopolski program edukacyjny o nazwie ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka” w klasie I.
Cele programu: - edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole, - wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia, - edukacja rodziców w zakresie ochrony dzieci przed zagrożeniami. Podczas realizacji programu przekazano uczniom niezbędną wiedzę o tym jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy. Kształtowano u uczniów odpowiednią reakcję na zaistniałe zagrożenia, wyrabiano nawyk dbania o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również kolegów. Uatrakcyjnieniu ww. programu służyły dedykowane karty pracy dla uczniów oraz filmy edukacyjne. Podczas działań we współpracy z pedagogiem szkolnym do szkoły zostali zaproszeni przedstawiciele Powiatowego Komisariatu Policji w Łęczycy, którzy tematycznie odbyli spotkanie z uczniami. Na zebraniu z Rodzicami podjęto tematykę dotyczącą ochrony ich dzieci przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami. Na zakończenie programu dzieci zweryfikowały swoją wiedzę zdobytą podczas zajęć Akademii i rozwiązały online Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.
Koordynator: p. Jolabta Barylska
„Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Głównymi celami programu są: opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Koordynator szkolnej akcji: p. Ewa Garus
Ogólnopolski program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.
Koordynator: p. Beata Mikołajczyk
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje. Zaopatrzeni są w losy i przepytują młodszych kolegów oraz dorosłych.
Osoba realizująca akcję w szkole: p. Agnieszka Tomczyk