Ogólnopolski program edukacyjny "Kubusiowi Przyjaciele Natury"
W roku szkolnym 2025/2026 w naszej placówce realizowano ogólnopolski program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Program miał na celu kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci, rozwijanie szacunku do przyrody oraz promowanie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i prawidłowego odżywiania.
W ramach realizacji programu przeprowadzono szereg zajęć edukacyjnych i praktycznych działań związanych z ochroną środowiska. Dzieci poznawały zasady segregacji odpadów, oszczędzania wody i energii oraz sposoby dbania o rośliny i zwierzęta. Uczestniczyły w rozmowach, zabawach dydaktycznych, doświadczeniach przyrodniczych oraz pracach plastycznych o tematyce ekologicznej.
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Poznawały wartości odżywcze warzyw i owoców oraz znaczenie codziennego ruchu dla zdrowia.
Realizacja programu przyczyniła się do wzrostu świadomości ekologicznej dzieci, rozwoju ich kreatywności i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Uczestnicy programu chętnie angażowali się w proponowane działania, zdobywając wiedzę poprzez zabawę i praktyczne doświadczenia. Na zakończenie placówka otrzymała certyfikat potwierdzający udział w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Osoba realizująca program w szkole: p. Jolanta Barylska
Program wychowawczo- profilaktyczny „Spójrz Inaczej”
Program „Spójrz Inaczej” jest rekomendowanym programem zajęć wychowawczo-profilaktycznych z uczniami w kl. IV-VIII. Celem Programu jest kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży i rozwijanie ich umiejętności radzenia sobie z różnymi trudnymi sytuacjami i problemami, mogącymi w przyszłości powodować różne zachowania ryzykowne. Program "Spójrz Inaczej" jest programem profilaktyki uniwersalnej i stanowi zbiór scenariuszy zajęć do systematycznej pracy z klasą. Program obejmuje budowanie pozytywnego obrazu siebie, rozumienie i wyrażanie uczuć, umiejętności konstruktywnego funkcjonowania w grupie kontaktowania się z innymi oraz podejmowania decyzji - w tym decyzji zdrowotnych i odpowiedzialności za własne zdrowie.
Koordynator: Joanna Śliwińska
Od 2023/2024 roku szkolnego korzystamy z programu firmy Edulyke. Jest to platforma e-learningowa, zawierająca między innymi kursy profilaktyki alkoholowej, narkotykowej i behawioralnej. Treści na platformie skierowane są do uczniów w klasach IV-VIII. EduLyke to doskonałe narzędzie do przeprowadzenia zajęć z zakresu profilaktyki alkoholowej, narkotykowej i behawioralnej. Treści na platformie przedstawione są w sposób atrakcyjny dla młodych użytkowników. Celem programu jest nie tylko ostrzeganie przed konsekwencjami sięgania po substancje psychoaktywne lecz również pokazanie alternatyw i rozwój kompetencji miękkich młodych ludzi. Jest to bardzo istotny aspekt współczesnej edukacji. Bowiem umiejętności odpowiedniej komunikacji, wsparcie mądrej asertywności i zdrowej wiary we własne siły to wyzwania przed którymi stają współcześni opiekunowie i nauczyciele.
Koordynator: Joanna Śliwińska
Międzynarodowy program "Przyjaciele Zippiego"
W roku szkolnym 2025/2026 realizowany jest program „Przyjaciele Zippiego” w klasie drugiej. Jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u dzieci w wieku 5-8 lat. Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu. Każde zajęcia rozpoczynamy piosenką, którą śpiewamy, co wprowadza dzieci w miły nastrój i motywuje do zajęć. Dzięki zajęciom dzieci nawiązują lepsze kontakty z rówieśnikami. Otwarcie mówią o swoich uczuciach, uczą się pomagać innym oraz poznają różne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzieci z zaangażowaniem dokonują ewaluacji własnych sukcesów, wypełniają karty ewaluacji na podsumowanie zajęć. Ukoronowaniem zajęć będzie świętowanie połączone z wręczeniem dyplomów i poczęstunkiem na słodko.
Koordynator: Joanna Śliwińska
Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Próba bicia rekordu jest zatem świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie przez najmłodszych i najstarszych.
Koordynatorzy szkolnej akcji: p. Ewa Garus, p. Beata Mikołajczyk, p. Agnieszka Tomczyk

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje. Zaopatrzeni są w losy i przepytują młodszych kolegów oraz dorosłych.
Osoba realizująca akcję w szkole: p. Agnieszka Tomczyk