W zeszły piątek uczniowie Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa im. Bohaterów Walk nad Bzurą uczcili pamięć o innych bohaterach, którzy podjęli walkę z zaborcą 194 lata temu. Powstanie Listopadowe nie było zrywem zakończonym sukcesem. Było jednak wyraźnym znakiem, że Polacy chcą mieć własny, niepodległy kraj.
Dziś z okazji Andrzejek dzieci z Oddziału Przedszkolnego wzięły udział w zajęciach tematycznych, gdzie między innymi odkrywały ukryte dla nich wróżby w zaczarowanej kuli, próbowały tańca na gazecie, a także układały dłuuugiego węża z butów. Dzień upłynął nam na świetnej zabawie.
Dziś wróżbici i wróżbitki z klasy 8 (a także gościnnie wróżbita z klasy 4) przepowiadali przyszłość na różne sposoby. Dzięki temu można było dowiedzieć się, co nas w życiu jeszcze spotka. Nie mogło także zabraknąć muzycznej oprawy, w zwiazku z tym uczniowie mieli możliwość aktywnie uczestniczyc, co prawda w krótkiej, ale tanecznej zabawie andrzejkowej.
W ramach realizacji projektu "Naśladując świętych" uczniowie klas V i VI wykonywali lapbooki o świętych patronach. Podczas prezentacji swoich prac uczniowie omawiali wzorce i postawy moralne zaczerpnięte z żywotów świętych.
Dziś, w ramach innowacji pedagogicznej z języka polskiego, matematyki i historii zatytułowanej "Czego nie wiemy, to się dowiemy. Detektywi edukacyjni", uczniowie klas IV- VIII wykonywali zadania dotyczące drugiego bloku tematycznego, czyli potyczek językowych. Tym razem każda klasa miała do wykonania po trzy zadania ukryte w kopertach. Pierwsze polegało na prawidłowym odgadnięciu frazeologizmów, drugie - to poprawna interpretacja sentencji znanych filozofów i postaci historycznych, a trzecie - kalambury. Jedna osoba z klasy losowała przysłowie, następnie za pomocą mimiki i gestów prezentowała je swojej klasie, a pozostali uczniowie odgadywali , o jakie przysłowie chodzi. W razie trudności każda drużyna mogła skorzystać z podpowiedzi nauczyciela, która "kosztowała" 1 punkt. Za poprawne wykonanie zadań każda klasa mogła uzyskać maksymalnie 10 punktów. Zajęcia przebiegły w radosnej atmosferze. Była to doskonała forma nauki połączona ze znakomitą zabawą. Po emocjonującej walce wyniki prezentują się następująco: klasa IV - 5 punktów klasa V - 9 punktów klasa VI - 10 punktów klasa VII - 10 punktów klasa VIII - 5 punktów Po dwóch spotkaniach tak przedstawia się tabela wyników: I miejsce - klasy: V, VI, VII - 19 punktów II miejsce - klasa VIII - 14 punktów III miejsce - klasa IV - 12 punktów Zajęcia te były świetną okazją do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności przez uczniów, do integracji młodzieży, a także do doskonalenia pracy w grupach klasowych. Do zobaczenia w styczniu na kolejnym spotkaniu, na które już dziś serdecznie zapraszamy
W zaszczytnym gronie najpopularniejszych nauczycieli w Łęczycy i powiecie znalazła się pani Edyta Szkobel. Wielkie gratulacje!!!
I miejsce w kat. Nauczyciel Przedszkola Roku - Edyta Szkobel,
Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Czernikowie
W dniach 27 - 28 listopada 2024 roku, w naszej szkole, odbyła się prezentacja filmików i pokaz prezentacji multimedialnych związanych z kulturalnym zachowaniem się w szkole. Było to drugie spotkanie w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. "Szlifujemy dobre maniery". Celem tego przedsięwzięcia jest poszerzenie wiedzy i umiejętności uczniów dotyczących odpowiedniego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach życiowych, a także integracja dzieci i młodzieży oraz wzajemne poznawanie siebie. Tym razem uczniowie klas I - IV z pomocą wychowawców nagrali filmiki dotyczące właściwego zachowania się w szkole: klasa I - w klasie klasa II - w szatni Klasa III - na korytarzu Klasa IV - w świetlicy. Uczniowie z klas V - VIII przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące właściwego zachowania się we wszystkich, wyżej wymienionych miejscach. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, dlatego wszyscy uczniowie otrzymali drobne, słodkie upominki. Wielkie gratulacje
Dnia 27 listopada 2024r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W tym roku wspólna kampania światowa nosi tytuł „TEN DZIEŃ”. To dzień refleksji i pamięci o osobach, które straciły życie na drodze bądź zostały poważnie ranne w wypadkach drogowych. Tego dnia gościliśmy w naszej placówce przedstawicieli Policji w osobach: Kierownika Posterunku Policji w Piątku aspiranta p. Krzysztofa Augustyniaka i sierżant p. Magdalenę Pik. Wspólnie obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów klas II, VI,VIII, który skłaniał do refleksji i zastanowienia nad znajomością podstawowych przepisów drogowych oraz znaków drogowych. W drugiej części przedstawiciele Policji wygłosili pogadankę dla uczniów. Uświadomili jakie są korzyści noszenia kamizelki odblaskowej dla samego siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Poruszono także kwestie związane z bezpieczeństwem, a mianowicie zasady poruszania się po drodze wyczulając na różne niebezpieczeństwa. Organizatorkami były: p. J. Barylska, p. J. Śliwińska i p. I. Wiśniewska.
Chociaż zima jeszcze nie zagościła u nas na dobre, to już uczniowie klasy II myślą o zwierzątkach, które same w tym trudnym okresie sobie nie poradzą. W naszym szkolnym ogrodzie stałymi gośćmi są ptaki. I to o nich troszczą się drugoklasiści. Nasz kolega Wojtuś Bartczak przyniósł do szkoły, wykonaną przez niego i jego tatę, piękną ptasią stołówkę. Wszyscy uczniowie zaś przynoszą dla ptaszków pożywienie. Wsypujemy do karmnika nasiona pszenicy, słonecznika, rzepaku. Wszystko to, co bardzo bogate odżywczo. Będziemy sukcesywnie przygotowywać pokarm, odwiedzać ptasią stołówkę i cieszyć się towarzystwem tych pięknych i pożytecznych zwierząt.
25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole nie zabrakło atrakcji z tym związanych. Oprócz tego, że uczniowie wzorowo wywiązali się z zadania do konkursu klasowego i przynieśli swoje pluszaki, to zagościł w nasze mury znajomy Miś, który umilił przerwę dzieciom. Ponadto, uczniowie mieli trudne zadanie do wykonania. Mianowicie musieli stworzyc portret misia ze słuchu, w dodatku z zamkniętymi oczami... Nielada wyzwanie to było, ale wykonali jest bez problemu.
Były zagadki, układanie puzzli, odgadywanie - co miś dziś zjadł i z jakiej bajki pochodzi? A na koniec - zasłużone dyplomy.
Dzieci z grupy Motylków i Falmingów w ramach projektu rozmawiały o seniorach. Wysłuchały wierszyka i wiedzą w jaki sposób można pomóc starszym osobom w troskach dnia codziennego. Przedszkolaki w swoich wypowiedziach przejawiały szacunek i miłość wobec babć i dziadków. Wykonały także laurki dla seniorów z najbliższego otoczenia. Osoba realizująca: p. Jolanta Barylska
Dzień upłynął nam na "kredkowych" zabawach, dzięki czemu dzieci utrwalały nazwy kolorów, a także doskonaliły umiejętność współpracy, której wynikiem są "GIGA-kredki" z papieru.