Dnia 24 listopada 2022 roku odbyły się szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Łamańców Językowych. Łamaniec językowy to nic innego jak trudna do wymówienia fraza. W języku polskim ich nie brakuje, wystarczy przytoczyć takie przykłady jak: „Stół z powyłamywanymi nogami” czy „Wpadł ptak do wytapetowanego pokoju”. Z tej okazji uczniowie klasy VI i VIII pod kierunkiem pani Ewy Garus zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny, a następnie zaprosili chętnych uczniów i nauczycieli do wspólnej zabawy pt. „Połam sobie język”, podczas której uczestnicy, czyli przedstawiciele poszczególnych klas, pani Dyrektor – Agnieszka Bartczak oraz trzy panie nauczycielki – p. Joanna Śliwińska, p. Ewelina Kucharska oraz p. Ewa Topińska, mieli bezbłędnie powtórzyć otrzymane na kartkach łamańce językowe. Wszyscy poradzili sobie znakomicie i w nagrodę otrzymali słodkie upominki. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za wspólną zabawę.
Uczniowie klasy szóstej, do wykonania swoich kreatywnych prac, użyli między innymi: wafli ryżowych, żelek, gliny, modeliny, plasteliny, drutu, masy solnej, a nawet pora. Brawo szóstoklasiści!
Przedstawicielki Samorzadu Uczniowskiego, pod opieką p. Eweliny Kucharskiej, odwiedziły z życzeniami z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, pracowników Gminnego Ośrodka Pomcy Społecznej w Piątku. Jeszcze raz życzymy Wszystkiego Najlepszego!
23 listopada 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości, Pozdrowień i Uśmiechu. Celem akcji było uwrażliwienie na wzajemną życzliwość, wzbudzenie pozytywnych postaw społecznych wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie do czynienia dobra. Aby podkreślić jak ważna jest dla każdego człowieka potrzeba szacunku, serdeczności, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Szkoła mieniła się uśmiechami i ciepłem żółtego koloru emotikonów, dominujących tego dnia w ubiorach uczniów, nauczycieli, pracowników oraz dekoracjach. Warto przy tej okazji przyjrzeć się bliżej sobie i odpowiedzieć na pytanie: „Czy jestem osobą życzliwą?”. Uczniowie klas VII i VIII pokazali , że życzliwość w naszej szkole nie jest abstrakcyjnym pojęciem. Wiemy, że jest to postawa charakteryzująca się życzeniem dobra innym i uczynnością. Zawiera w sobie: serdeczność, uprzejmość, wyrozumiałość, zrozumienie, współczucie i akceptację. To coś znacznie więcej niż bycie miłym. Następnie na holu został przygotowany „kącik życzliwości”- miejsce przekazywania sobie miłych słów, podziękowań i pozdrowień. Pozytywna energia, którą ofiarowaliśmy innym, na pewno powróci z podwojoną siłą. Ten dzień to doskonała okazja, żeby swoją życzliwość przenieść na nieco wyższy poziom. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych.Życzymy wszystkim serdecznego spojrzenia na drugiego człowieka uśmiechem i radością,
Dnia 22 listopada 2022r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie po raz kolejny włączyła się w obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Ten dzień jest okazją do podejmowania wielu przedsięwzięć mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz uczczenia pamięci wielu milionów zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych. Uczniowie klas III, IV i VII pod kierunkiem pani Jolanty Barylskiej oraz Joanny Śliwińskiej zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, w którym przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Zwrócili też uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych lub kamizelek przez pieszych i rowerzystów po zmroku, poza strefą zabudowaną. Niezależnie od tego, w jaki sposób korzystamy z drogi, czy to w charakterze pieszego, czy kierującego, zawsze powinniśmy pamiętać, że nasze zachowanie, koncentracja i podejmowane decyzje wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, co nierozerwalnie wiąże się ze zdrowiem i życiem człowieka. Tego też dnia przybyli do szkoły dzielnicowi z Posterunku Policji w Piątku, którzy przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym. Dzielnicowi przypomnieli zasady obowiązujące pieszych i rowerzystów, a także motorowerzystów. Mundurowi apelowali o rozwagę i ostrożność, starali się uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, że są oni współodpowiedzialni za bezpieczeństwo na drogach. Dyrekcja i nauczyciele składają serdeczne podziękowania za poświęcony czas i ciekawie poprowadzone zajęcia.
W dniu 21 listopada 2022 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach w ramach Programu Wczesnej Profilaktyki „Cukierki”, opartego na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem. Celem programu było: przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych; rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia; kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi; nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych; rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego, jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły. Podczas zajęć wykorzystano metody aktywizujące. Różnorodne zabawy, w których wszyscy uczestniczyli z ogromnym zaangażowaniem, sprzyjały również integracji całego zespołu klasowego. Wielokrotnie i na różne sposoby powtarzane zdanie „Dziękuję, od obcych nic nie biorę!” było ćwiczeniem pozwalającym na utrwalenie sobie sposobu odmawiania. Mamy nadzieję, że udział w programie profilaktycznym „Cukierki” przyczyni się do właściwych wyborów dzieci i ich postaw. Zajęcia zostały przeprowadzone przez trenera z Centrum Profilaktyki i Reedukacji „ATELIER” z Krakowa, zaś ich organizatorem była pani Joanna Śliwińska – pedagog szkolny. Zajęcia odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Piątku. Społeczność szkolna składa ogromne podziękowania za dofinansowanie wyżej wymienionego programu.
#AleAkcja z Pekao to konkurs dla uczniów szkół podstawowych, którego celem jest sportowa edukacja, utrwalanie zdrowych postaw i nawyków – a przy okazji również świetna zabawa oraz możliwość wygrania sprzętu sportowego o wartości nawet 30 000zł. Zadaniem konkursowym było nagranie 20 sekundowego filmu, w którym należało pokazać, jak bawimy się koszykówką. Sportowo - filmowe działania uczniów klasy V prezentują poniższe zdjęcia. Brawo piątoklasiści!
Dnia 21 listopada 2022r. uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych pt. „Smak życia, czyli debata o dopalaczach” ukierunkowanego na przeciwdziałanie uzależnieniom. Głównym celem spotkania było dostarczenie uczniom podstawowych informacji o kontekście używania tzw. dopalaczy i o samych dopalaczach, w celu zwiększenia ostrożności uczestników i zmniejszenia ich otwartości na kontakty z tymi produktami. Podczas warsztatów młodzież uczyła się rozpoznawać i wyrażać emocje, poznawać sposoby rozwiązywania konfliktów oraz radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom uczniowie zastanowią się „dwa razy”, zanim sięgną po niedozwolone używki, oraz że będą potrafili rozpoznać w swoim otoczeniu osoby mające problem z zakazanymi substancjami – i dzięki temu będą mogli poszukać wraz z osobami dorosłymi dla nich pomocy. Zajęcia zostały przeprowadzone przez trenera z Centrum Profilaktyki i Reedukacji „ATELIER” z Krakowa, zaś ich organizatorem była pani Joanna Śliwińska – pedagog szkolny. Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Piątku. Społeczność szkolna składa ogromne podziękowania za dofinansowanie wyżej wymienionych zajęć.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki z siedzibą w Bielsku-Białej, odbywa się przy wsparciu merytorycznym i pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie dowolną techniką pracy plastycznej na temat „Matematyczna manufaktura”. Każdy uczestnik wykonuje własnoręcznie (bez pomocy osób trzecich) pracę na płaszczyźnie w dowolnej technice (malarskiej, rysunkowej, graficznej, mieszanej), w formacie A4 lub A3. W konkursie uczestniczyć mogą uczniowie klas I - VIII. Prace dostarczamy do szkolnego koordynatora: p. Agnieszki Tomczyk do dnia 05.12.2022r.
Regulamin konkursu - pobierz.pdf