Dzieci z grup: ,,Motylki” i ,,Flamingi” w ramach projektu realizowały kolejne, 2 już zadanie. Wysłuchały wiersza, w którym małpka Iwona uczyła zwierzęta udzielać pomocy zwierzętom. Idąc za poradą małpki Iwony, przedszkolaki także. Uczyliśmy się układać swoje ciała w pozycji bocznej bezpiecznej, by zapamiętać i umieć komuś w taki sposób pomóc. Przedszkolaki wiedzą także pod jaki nr telefonu zadzwonić, gdy ktoś zasłabnie lub ulegnie wypadkowi. Świetną pomocą w zapamiętaniu tych informacji były puzzle, które to dzieci szybciutko i sprawnie ułożyły. Nagrodą za wysiłek były tematyczne kolorowanki. Osoba realizująca projekt: p. Jolanta Barylska
Piątkowe popołudnie (25.10.2024r.) uczniowie klas V-VIII spędzili w szkole. Świetnie bawili się podczas dyskoteki, która zorganizowana została z okazji spóźnionego Dnia Chłopaka oraz Dnia Edukacji Narodowej. Śmiechu i zabawy nie było końca. Po raz kolejny młodzież naszej szkoły udowodniła, że dla nich warto być i działać. Dlatego to nie koniec tego typu akcji...
Dzisiejsza data 25.10.2024 roku zapisała się w kalendarzu uczniów jako ostatni dzień rozważań nad zdrowiem psychicznym. Oto zakończyliśmy i podsumowaliśmy cykl spotkań ,,Tydzień Zdrowia Psychicznego” tematem: ,,Życie zgodne z zasadami i wartościami. Pomagaj innym”. Celem zajęć było: - uświadomienie uczniom, że życie zgodne z zasadami i wartościami to wskazówka jak mądrze i dobrze żyć; - przypomnienie znaczenia dla życia człowieka wartości takich jak: szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga cywilna, samodyscyplina, przyjaźń, solidarność, sprawiedliwość, optymizm, piękno, życzliwość, przyzwoitość, wolność i mądrość; - uzmysłowienie uczniom, dlaczego pomaganie jest ważne i powinno być aspektem naszego życia społecznego i osobistego. Oczywistym jest, że życie zgodne z zasadami i wartościami czyni człowieka bardziej szczęśliwym. Zapewnia mu spokój ducha i sprawia, że nie popełnia on żadnych okropnych czynów w swoim życiu. Wartości stanowią kompas przy podejmowaniu decyzji i działań, nadają sens, budują dobre relacje z ludźmi. Zaś badania naukowe wskazują, że akty dobroci i wsparcia społecznego mogą zmniejszyć poziom stresu, zwiększyć poczucie szczęścia i satysfakcji z życia. Niechaj cytat Roberta Baden- Powell będzie waszym mottem: ,,Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”. Koordynatorki: p. Joanna Śliwińska, p. Izabela Wiśniewska, p. Jolanta Barylska.
Mogłoby się wydawać, że w dniu dzisiejszym Flamingi odbyły wycieczkę do lasu w poszukiwaniu grzybów, jednak nic bardziej mylnego! Wystarczyła pietruszka i ziemniak, by powstały piękne kompozycje jesienne, przypominające prawdziwe dary jesieni.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę przyborów szkolnych, w ramach akcji "Szkoły szkołom". Zebrane artykuły, dzisiaj dostarczone do Urzędu Miejskiego w Łęczycy, zostaną przekazane za pośrednictwem Stowarzyszenia ŁĘCZYCA POMAGA do Szkoły Podstawowej im. Gen. Władysława Sikorskiego w Ołdrzychowicach Kłodzkich.
TYDZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO i związana z nim tematyka powoli dobiega końca. Dziś to jest 22.10.2024 r. wspólnie z uczniami staraliśmy się zrozumieć jaki wpływ na zdrowie psychiczne ma aktywność fizyczna. Celem prelekcji było: uświadomienie uczniom, że aktywność fizyczna przyczynia się do zwiększania wydzielania endorfin, które poprawiają nastrój; poszerzanie wiedzy na temat wpływu braku aktywności sportowej na ryzyko przewlekłych schorzeń a tym samym na zły stan zdrowia psychicznego; ukazanie uczniom, w jaki sposób ćwiczenia fizyczne działają przeciwdepresyjnie wzmacniając pracę neuroprzekaźników w mózgu. Aktywność fizyczna może być pomocna w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi takimi jak: stres, lęk, depresja. Korzyści dla zdrowia jest więcej: lepsza uwaga i pamięć, obniżenie ryzyka nadwagi i otyłości, obniżenie ryzyka zachorowania na choroby metaboliczne, redukcja stresu. Wystarczy 40 MINUT DZIENNIE aktywności, która już poprawi nasze samopoczucie. Gotowi wstać z kanapy? START!.
W ramach TYGODNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO uczyliśmy się jaki jest "Wpływ snu na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka”. Celem spotkania było: - uświadomienie i przypomnienie uczniom informacji na temat snu i jego wpływu na zdrowie psychicznego i fizycznego człowieka, - ukazanie wpływu jakości i ilości snu na funkcjonowanie całego organizmu w tym mózgu. Wspólnie ustaliliśmy kilka ważnych zasad zdrowego snu. Będziemy pamiętać, aby: - forma wypoczynku była odpowiednia dla naszych potrzeb i możliwości, - dbać o krótkie przerwy między wykonywanymi zadaniami, - odpoczywać na świeżym powietrzu, - starać się wyciszyć i zrelaksować, - unikać światła ekranów przed pójściem spać, - nie pić mocnej herbaty oraz napojów energetycznych.
W ramach TYGODNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO uczyliśmy się jaki jest ,,Wpływ zdrowego odżywiania na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka” Celem spotkania było: - uświadomienie i przypomnienie uczniom informacji na temat zdrowych produktów i zdrowego stylu życia, - ukazanie wpływu jakości i ilości pokarmu na funkcjonowanie całego organizmu w tym mózgu, - uświadomienie wpływu niedożywienia oraz otyłości na zmiany hormonalne w organizmie, jego podatność na stres i stan psychiczny. Wspólnie ustaliliśmy kilka ważnych zasad zdrowego żywienia. Będziemy pamiętać, aby: - odżywiać się regularnie, - dbać o różnorodność posiłków, - spożywać dużo warzyw i owoców, - dostarczać organizmowi dużo wody, - codziennie dbać o aktywność fizyczną, - unikać napojów słodzonych, słodyczy i żywności typu fast food. Koordynatorki akcji: p. Joanna Śliwińska, p. Izabella Wiśniewska, p. Jolanta Barylska
W naszej szkole rozpoczęliśmy cykl spotkań pod nazwą "Tydzień Zdrowia Psychicznego”, na który będą składać się różne działania. W dniu 17.10.2024 roku mogliśmy wreszcie opowiedzieć uczniom o obchodach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Celem spotkania było: - promowanie wśród uczniów nawyków właściwych dla zdrowia psychicznego, - zwrócenie uważności uczniów na mogące pojawiać się problemy natury psychicznej, - podanie sposobów radzenia sobie z problemami różnej natury, - wskazanie miejsc, w których potrzebujący znajdą wsparcie i pomoc. Codzienny stres, szybkie tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, coraz mniej czasu na odpoczynek, nadmierna liczba bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w sferze emocjonalnej i psychicznej. Wspólnie uczyliśmy się jak zapobiegać, reagować, wspierać i zrozumieć osoby narażone na utratę zdrowia psychicznego lub zmagające się z chorobami psychicznymi. W kolejnych dniach uczniowie będą poznawać jaki wpływ ma: zdrowe odżywianie, właściwy sen, aktywność fizyczna, zarządzanie stresem czy stosowanie używek na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Obchodzony 16 października Światowy Dzień Chleba to dobry moment na docenienie wypieku, który jest podstawowym posiłkiem człowieka od wielu lat. Podczas zajęć dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o to jak powstaje chleb oraz na czym polega praca piekarza. Dowiedziały się również jakie są rodzaje chleba i jakie są składniki potrzebne do jego wypieku. Oczywiście nie mogło zabraknąć WYJĄTKOWYCH GOŚCI czyli Pani Justyny Andrzejczak i Pani Martyny Najlepszej, które opowiedziały o tajnikach swojej pracy. Serdecznie dziękujemy piekarni Witonia za słodki poczęstunek. To był kolejny cudowny dzień w naszej szkole.
16 października to nieprzypadkowa data - dziś świętujemy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Dziewiętnastu uczniów pod opieką: p. Ewy Garus, p. Beaty Mikołajczyk oraz p. Agnieszki Tomczyk, wzieło udział w akcji WOŚP polegającej na prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie przez 30 minut. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Próba bicia rekordu jest zatem świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie przez najmłodszych i najstarszych.
Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza zbiórkę przyborów szkolnych dla uczniów ze szkoły, która ucierpiała w wyniku powodzi. Zbiórka potrwa do 22 października.
W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej szkole żołnierzy z 1. Batalionu Kawalerii Powietrznej. Byli to: szeregowy Agnieszka Lisiecka z Zespołu Zabezpieczenia Medycznego oraz st. szeregowy Oskar Szczepański z 2. Szwadronu. Podczas spotkania uczniowie, w ramach zajęć z doradztwa zawodowego, mieli możliwość zaznajomić się z zawodem żołnierza oraz dowiedzieć się, z jakiego sprzętu w codziennej pracy korzysta. Pani z ratownictwa medycznego także opowiedziała zebranym o tym, na czym polega jej praca. Ponadto zaprezentowała uczniom elementy pierwszej pomocy przedmedycznej, która jest jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. Dziękujemy Naszym Gościom za to niezwykłe spotkanie. Koordynatorem akcji był opiekun Samorządu Uczniowskiego, pani Katarzyna Dębska.