Regulamin dyżurów

w Czernikowie

I Postanowienia ogólne

1.

1. Dyżur jest integralną częścią procesu dydaktyczno – wychowawczego szkoły i wchodzi w zakres podstawowych obowiązków nauczyciela.

2. Plan dyżurów oraz zastępstwa w przypadku nauczyciela nieobecnego układa wicedyrektor szkoły.

3. Dyżur obowiązuje wszystkich pracowników pedagogicznych szkoły.

4. Nadrzędnym celem dyżurów jest zapewnienie uczniom pełnego bezpieczeństwa przy jednoczesnym zagwarantowaniu maksimum wypoczynku po odbytych zajęciach.

5. Miejscem dyżuru nauczyciela są;

1. hol,
  2. korytarz,
  3. schody,
  4. szatnia,
  5. sanitariaty,
  6. teren wokół szkoły ( plac zabaw i boiska).

6. Dyżury obejmują wszystkie przerwy między zajęciami.

7. Dyżur przed pierwszą godziną lekcyjną rozpoczyna o godz. 715, kończy po zakończeniu zajęć.

II Obowiązki nauczyciela dyżurującego

1. Nauczyciel pełniący dyżur odpowiada za:

• bezpieczeństwo dzieci w rejonie dyżurowania, tzn. za porządek, niedopuszczanie do niebezpiecznych zabaw, siedzenie na parapetach, wychylanie się przez okno, bieganie po schodach, podstawianie nóg, zaczepianie prowokujące do bójek, chodzenie po drzewach, balustradach itp.
  • eliminację wszelkich sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu uczniów, wydaje zakazy i egzekwuje ich wykonanie przez dzieci, a w szczególności :
    1. zakazuje biegania w budynku szkoły, spędzania przerw na schodach, w sanitariatach oraz salach zajęć;
    2. nie dopuszcza do samowolnego opuszczania terenu szkoły;
  • Zawiadamia dyrektora szkoły o zauważonych podczas dyżuru zniszczeniach mienia szkolnego lub innych zdarzeniach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu uczniów i pracowników szkoły
  • Obowiązkowo i natychmiast zgłasza dyrektorowi szkoły zauważone zagrożenie, którego nie jest w stanie sam usunąć.
  • W przypadku gdy dziecko ulegnie wypadkowi nauczyciel dyżurny zobowiązany jest do:
    1. udzielenia pierwszej pomocy o ile istnieje taka konieczność,
    2. wezwania odpowiednich służb medycznych,
    3. powiadomienia dyrektora szkoły o zaistniałym wypadku,
    4. zabezpieczenia miejsca wypadku,
    5. odnotowania zaistniałego wypadku w książce ewidencji wypadków,
  • Ustala winnego zniszczonego mienia szkolnego (okno, drzwi, gazetki, obrazy, itp.) przez młodzież na przydzielonym terenie i powiadamia wychowawcę i dyrektora szkoły.
  • Zgłasza wychowawcy o niewłaściwym zachowaniu się uczniów w czasie przerw.
  • Nauczyciel dyżurujący jest cały czas czynny, nie zajmuje się sprawami postronnymi, jak: przeprowadzanie rozmów z rodzicami, nauczycielami dyżurującymi oraz innymi osobami i czynnościami, które przeszkadzają w rzetelnym pełnieniu dyżurów.
  • Nauczyciel nie może pod żadnym pozorem zejść z dyżuru bez ustalenia zastępstwa i poinformowania o tym fakcie dyrektora.
  • Nauczyciel ma obowiązek jednocześnie z dzwonkiem znaleźć się na swoim stanowisku i opuścić je po dzwonku na lekcję, sprawdzając stan rejonu, w którym dyżurował (porządek itp.).
  • Każdy nauczyciel zgłasza natychmiast dyrekcji szkoły fakt zaistnienia wypadku i podejmuje działania zmierzające do udzielenia pierwszej pomocy i zapewnienia dalszej opieki poszkodowanemu.

• Nie dopuszcza do przebywania osób niepowołanych w budynku szkoły podczas przerwy.

• Zgłasza dyrektorowi szkoły  pobyt na terenie budynku osób niepowołanych.

Postanowienia końcowe

1. Nauczyciel pełniący dyżur ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci w rejonie dyżurowania.
  2. Nauczyciel ma prawo zgłaszania do Dyrektora Szkoły lub Rady Pedagogicznej wszelkich propozycji związanych z usprawnianiem dyżurów lub innych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom szkoły.
  3. Nie wywiązanie się przez nauczyciela z obowiązku pełnienia dyżurów pociąga za sobą konsekwencje służbowe.

Nieusprawiedliwiona i niezgłoszona nieobecność nauczyciela na dyżurze jest naruszeniem przepisów BHP.

W nieuregulowanych powyższym regulaminem sprawach o rozstrzygnięciach decyduje dyrektor  szkoły.