Szkolna Kasa Oszczędności

Aktualności -

REGULAMIN SZKOLNEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI
PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ORŁA BIAŁEGO W CZERNIKOWIE

1. Szkolna Kasa Oszczędności działa pod patronatem Banku Spółdzielczego Ziemi Łęczyckiej oddział w Piątku
  2. Członkiem SKO może być każdy uczeń Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie
  3. Dowodem przynależności do SKO jest książeczka SKO.
  4. Uczeń staje się członkiem SKO jeżeli dokona pierwszej wpłaty na książeczkę SKO.
  5. Minimalna kwota wpłaty na książeczkę SKO wynosi 1 zł.
  6. Wpłat i wypłat dokonuje uczeń bezpośrednio u opiekunów SKO, a ci wpłacają je do banku.
  7. Uczniowie mogą dokonać wypłaty pieniędzy tylko za pisemną zgodą rodziców (prawnych opiekunów).
  8. W razie zagubienia lub utraty książeczki SKO uczeń bezzwłocznie informuje o tym opiekuna SKO.
  9. Każdy członek SKO ma prawo uczestniczyć w konkursach i przedsięwzięciach SKO przeznaczonych dla jego grupy wiekowej.
  10. 0piekunowie SKO prowadzą dokumentację związaną z pracą tej organizacji zgodnie z wytycznymi Banku Spółdzielczego Ziemi Łęczyckiej oddział w Piątku
  11. W innych sprawach nieuwzględnionych w regulaminie decyzję podejmują opiekun SKO i Dyrektor SKO.

OGÓLNE ZAŁOŻENIA

Program przeznaczony jest do realizacji w szkole podstawowej. Działalność Szkolnej Kasy Oszczędności kierowana jest przez opiekuna, którym jest nauczyciel zatrudniony w danej szkole.

W Szkolnej Kasie Oszczędności mogą oszczędzać wszyscy chętni uczniowie. Szkolna Kasa Oszczędności działa pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Banku Spółdzielczego Ziemi Łęczyckiej oddział w Piątku.

CELE KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA

Kształtowanie wśród uczniów nawyku:

• systematycznego oszczędzania,
  • racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi,
  • wyrabianie nawyku systematyczności i wytrwałości w gromadzeniu wkładów,
  • kształtowanie nawyku celowego wydatkowania zaoszczędzonych pieniędzy,
  • popularyzacja wiedzy o działalności Banku PKO BP
  • przyzwyczajanie do korzystania z usług bankowych,
  • pozyskiwanie uczniów jako potencjalnych klientów,
  • doskonalenie umiejętności redagowania tekstów,
  • rozwijanie wrażliwości estetycznej,
  • wzbogacanie słownictwa ucznia,
  • rozwijanie poczucia przynależności do grupy i odpowiedzialności za podejmowane wspólne działania.

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW

1. Decyzja członków Rady Pedagogicznej o utworzeniu przy Szkole Podstawowej Szkolnej Kasy Oszczędności.
  2. Powołanie opiekunów SKO spośród nauczycieli szkoły podstawowej.
  3. Podpisanie umowy rachunku oszczędnościowego dla SKO z Bankiem Spółdzielczym Ziemi Łęczyckiej oddział w Piątku.
  4. Opracowanie Regulaminu Działania Szkolnej Kasy Oszczędności oraz zadań i obowiązków opiekuna SKO.