10 lutego 2025 roku w Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej odbyła się uroczystość uhonorowania zwycięzców Plebiscytu Edukacyjnego 2024, organizowanego przez "Dziennik Łódzki" i "Nasze Miasto". Czytelnicy swoimi głosami wybierali najlepszych nauczycieli i placówki w województwie. Jest to doskonała okazja, aby wyróżnić tych pedagogów i szkoły, które nie tylko przekazują uczniom wiedzę, ale też motywują ich do działania, zachęcają do wysiłku, do wyznaczania celów w życiu i pozwalają je osiągać. Potrafią współpracować z uczniami oraz rodzicami. Z ogromną przyjemnością i nieukrywaną radością pragniemy podzielić się z Państwem dwiema fantastycznymi wiadomościami. Pierwsza z nich jest taka, że Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Czernikowie zajęła I miejsce w kategorii "Szkoła Roku" w powiecie łęczyckim. Ponadto informujemy, że laureatką IV miejsca w etapie wojewódzkim w kategorii "Nauczyciel Przedszkola" została nauczycielka naszej szkoły - pani Edyta Szkobel. I to jest ta druga, wspaniała wiadomość. Serdecznie dziękujemy za te zaszczytne tytuły i za oddane na Naszą Szkołę i Naszą Przedszkolankę głosy.
Celem spotkania było uświadomienie uczniom, jak ważna jest znajomość numerów alarmowych oraz umiejętność ich użycia w sytuacjach zagrożenia.
Dzień Bezpiecznego Internetu przypada w tym roku na 11 lutego, jednak obchody w całym kraju będą realizowane przez cały luty oraz marzec. Na bieżąco realizujemy działania propagujące bezpieczeństwo w internecie Planujemy inicjatywy edukacyjne do końca marca 2025 r. Uczniowie wezmą również udział w lekcjach online oraz kursach.
Podczas dzisiejszych zajęć kulinarnych uczniowie przygotowali klasyczne danie – schabowego z ziemniakami opiekanymi i mizerią oraz zupę krem jarzynową. Na początku uczniowie poznali techniki przyrządzania idealnego schabowego – jak odpowiednio panierować mięso oraz smażyć je, aby było soczyste w środku, a chrupiące na zewnątrz. Następnie skupili się na przygotowaniu ziemniaków opiekanych, które zostały starannie pokrojone i przyprawione, a następnie smażone na złocisty kolor. Na koniec uczniowie wykonali mizerię – lekką, orzeźwiającą sałatkę z ogórków, śmietany i koperku. Efektem końcowym była smaczna, sycąca potrawa, która łączy tradycję z umiejętnościami kulinarnymi. Zajęcia były okazją do nauki technik gotowania oraz do wspólnej zabawy w kuchni. Oczywiście wszystko odbyło się pod czujnym okiem Jagódka Łowicz.
W związku z tym, dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie ferii zimowych, dnia 10 lutego odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla klas I-VIII z policjantami Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego - p. Magdaleną Pik i p. Adamem Nawrotkiem z Posterunku Policji w Piątku. Podczas prelekcji policjanci przypomnieli o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii. Szczególnie skupili się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomnieli zasady postępowania wobec nieznajomej osoby, ale również uświadomili dzieciom, do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku zgubienia się w obcym miejscu, np. na stoku narciarskim. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery alarmowe należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe. Uczniowie zostali zaproszeni i zachęceni do udziału w konkursie plastyczno-filmowym organizowanym przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji pt. „Stok nie jest dla bałwanów”, w którym zadaniem uczniów jest zilustrowanie dekalogu narciarza. Policjanci zakończyli spotkanie, życząc bezpiecznych i udanych ferii zimowych.
W bliskiej przyszłości przedszkole może świecić pustkami, gdyż przedszkolaki wyprawiły się w kosmos - to tak pół żartem, pół serio. Tak naprawdę świetnie bawiliśmy się, realizując program Dzieciaki w kosmosie. Tematyka budowy wszechświata i eksploracji kosmosu wciągnęła nas bez reszty. Takie zajęcia poszerzają horyzonty naszej wiedzy i wyobraźnię, rozbudzają pasję do poznawania świata.
Przy wyborze melodii przewodniej na konkurs piosenki, to właśnie ona zadecydowała. Lata 80-te XX wieku w polskiej piosence to same przeboje. Tak samo jak przebojowa jest nasza kochana 80 letnia szkoła, a w niej super ,,Orlęta”. Dziś nagrodziliśmy zwycięzców konkursu piosenki polskiej. Głosami widzów: I miejsce zajęła Aleksandra Zasada z klasy II, II miejsce – Julia Gładysz z klasy VI, III miejsce – Antoni Gładysz z klasy I. Serdecznie gratulujemy! Pozostałych zachęcamy do udziału w następnych konkursach szkolnych. Organizatorki: Izabela Wiśniewska i Jolanta Barylska
Rozstrzygnięcie konkursu już wkrótce!
Dziś z tej innowacyjnej pomocy dydaktycznej korzystali nasi najmłodsi milusińscy :)
Dnia 4 lutego 2024r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie gościliśmy Grupę T z Torunia, która przyjechała z dwoma przedstawieniami: "Magiczny Kapelusz" obejrzały najmłodsi uczniowie naszej szkoły i oddziału przedszkolnego oraz "Ściema 2.0. Pułapki Internetu" uczniowie klas IV-VIII. Spektakle miały na celu uwrażliwić współczesne dzieci, spędzające zbyt wiele czasu przed ekranami, czy to telefonu czy tabletu lub komputera na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać w Internecie na nieostrożnych użytkowników. Grupa T, posługując się znanymi bohaterami z bajek i gier, zwróciła uwagę na takie zjawiska jak: FEJK, DEEPFAKE oraz UZALEŻNIENIE BEHAWIORALNE od SMARTFONÓW. Spektakl zawierał także profilaktykę uzależnień od alkoholu i nikotyny. Podkreślono w nim również istotę zdrowego odżywiania się oraz ruchu na świeżym powietrzu. A wszystko to przedstawiono w niebanalny sposób, posługując się dowcipnymi dialogami i wciągając młodych widzów do zabawy. Dziękujemy aktorom za tę pełną pozytywnego przesłania sztukę i płynącą z niej naukę, z której na pewno skorzystamy.
Podczas dzisiejszych zajęć kulinarnych uczniowie mieli okazję przygotować pyszny gulasz z kaszą. Wspólnie odkrywali tajniki tej smacznej potrawy, ucząc się łączyć różne składniki w harmonijną całość. Na początku zajęć poznali zasady przygotowywania aromatycznego gulaszu, zaczynając od podsmażenia mięsa, które następnie dusili z warzywami i przyprawami. Do gotowego gulaszu dodali kaszę, która wchłonęła bogaty smak sosu, nadając daniu wyjątkowej konsystencji i smaku. W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności kulinarnych, ucząc się technik krojenia, podsmażania i doprawiania potraw. Wspólna praca w grupach pozwoliła nie tylko na naukę gotowania, ale także na budowanie współpracy i integracji w zespole. Po zakończeniu przygotowań wszyscy mieli okazję spróbować przygotowanego gulaszu i podzielić się swoimi wrażeniami na temat smaku oraz sposobu wykonania. Dzisiaj nasza ekipa została sprawdzona przez szefową z nabytych wcześniej umiejętności. Do ich zadania należało wykonanie samodzielnie naleśników. Nad wszystkim czuwała nasza niezastąpiona p. Olga Janczak - właścicielka restauracji Jagódka Łowicz . Zajęcia zakończyły się miłą atmosferą i satysfakcją z dobrze wykonanego zadania. Uczniowie wyszli z kuchni z nowymi umiejętnościami i pomysłami na kolejne kulinarne wyzwania
Dziś odbyło się trzecie spotkanie w ramach realizacji innowacji pedagogicznej z języka polskiego, matematyki i historii "Czego nie wiemy, to się dowiemy. Detektywi edukacyjni". Spotkanie nosiło tytuł "Szkoła babci/dziadka - szkoła wnuczka". Z tej właśnie okazji, jak również w ramach działań związanych z obchodami 80. rocznicy powstania Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie mieliśmy zaszczyt i przyjemność podejmować w naszej placówce Wspaniałych Gości - Szanowne Babcie i Szanownego Dziadka naszych uczniów: Panią Filomenę Stróżewską, Panią Mariolę Kmieciak, Panią Marię Barylską, Panią Wiesławę Milczarek oraz Pana Sławomira Michalaka. Pani Dyrektor - Agnieszka Bartczak - przywitała Dostojnych Gości, przybliżyła historię naszej placówki i zaprosiła zebranych na uroczystości Jubileuszu Szkoły. Następnie uczniowie klas IV - VIII, a także Nasi Goście wykonywali zadania związane tematycznie ze szkołą - dawniej i dziś. Rozwiązywali krzyżówki, wyszukiwali hasła w wykreślankach, odgadywali rebusy, wykazywali się znajomością frazeologizmów i przysłów. Za szybkie i poprawne wykonanie zadań każda drużyna otrzymywała punkty. Najlepsza okazała się ekipa Gości, uzyskując maksymalną liczbę punktów, czyli 15. Na następnych miejscach uplasowali się: klasa V - 14 punktów, klasa VII - 10 punktów, klasa VI - 8 punktów, klasa VIII - 7 p i klasa IV - 6 punktów. Na zakończenie Szanowni Goście, którzy są absolwentami naszej szkoły, przy kawie i ciasteczku podzielili się ze wszystkimi swoimi wspomnieniami z lat szkolnych - opowiedzieli nam, jak wyglądała nauka i szkoła, kiedy Panie i Pan do niej uczęszczali. Następnie zwiedzili naszą placówkę oraz zrobili z uczniami i nauczycielami realizującymi innowację pamiątkowe zdjęcie. Spotkanie przebiegło w radosnej, rodzinnej atmosferze. Była to doskonała forma nauki połączona ze znakomitą zabawą i spotkaniem ze Wspaniałymi Osobami. Dziękujemy serdecznie Naszym Gościom za przybycie i wspólnie spędzony czas. Następna odsłona innowacji w marcu. Zapraszamy.
Innowacja pedagogiczna "Czego nie wiemy, to się dowiemy. Detektywi edukacyjni" - tabela wyników po trzech spotkaniach. I miejsce - klasa V - 33 punkty II miejsce - klasa VII - 29 punktów III miejsce - klasa VI - 27 punktów IV miejsce- klasa VIII - 21 punktów V miejsce - klasa IV - 18 punktów Gratulujemy! Przed nami jeszcze dwa spotkania - w marcu i w maju. Zapraszamy.
Wtórne wykorzystywanie odpadów w bajkach jako realizacja programu "Szkoła w porządku - ubrania do oddania''