W roku szkolnym 2023/2024 w klasie I zrealizowany został ogólnopolski program edukacyjny pod nazwą: ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka” obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Realizacja programu opierała się na przeprowadzeniu serii zajęć w oparciu o scenariusze z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Podczas zajęć uczniowie poznawali nie tylko teorię związaną z omawianą tematyką, ale również możliwość praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Po przeprowadzeniu zajęć dzieci na zajęciach informatycznych wypełniały Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, który wypadł bardzo dobrze. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Czernikowie otrzymała certyfikat potwierdzający udział w programie, zaś uczniowie klasy I otrzymali Dyplomy. Koordynator programu- p. Jolanta Barylska
Podczas ostatniego w tym roku szkolnym ogólnego spotkania z Rodzicami naszych uczniów w dniu 29.05.2024 r. gościliśmy przedstawicieli instytucji współpracujących z naszą szkołą: panią Martynę Kacprzak- kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piątku oraz pana Roberta Czerwińskiego- kuratora z Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Łęczycy. Zaproszeni goście przedstawili cele i zakres działań poszczególnych instytucji oraz przybliżyli sposoby i możliwości udzielania poradnictwa w sytuacjach kryzysowych i przemocy domowej zarówno dzieciom jak i dorosłym. Posłużono się przykładami, które pomogły zrozumieć istotę działania na korzyść osób pokrzywdzonych. Obowiązujące Standardy Ochrony Małoletnich na terenie naszej placówki ściśle powiązane są w swoich założeniach z działaniami pracowników socjalnych oraz kuratorów sądowych. Obie te instytucje realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo- resocjalizacyjnym, diagnostycznym, kontrolnym oraz wspierającym w razie potrzeby. Służą do tego takie narzędzia jak: programy profilaktyczne, programy wspierające rodzinę, procedura ,,Niebieskiej Karty” czy orzeczenia sądu w sprawach karnych, rodzinnych i nieletnich. Na zakończenie spotkania Rodzice otrzymali broszury, a w nich informacje dotyczące miejsca i zakresu udzielanej pomocy oraz wsparcia przez wyżej wymienione instytucje. Organizatorkami spotkania były p. Joanna Śliwińska i p. Jolanta Barylska.
W dniach 27 - 29 maja 2024 roku w klasie VIII odbyły się zajęcia z języka polskiego przeprowadzone przez uczniów. W rolę nauczycieli wcieli się kolejno: Paweł Nowak, Patryk Ogłoszka oraz Gabriela Stróżewska. Uczniowie w sposób rzetelny i interesujacy podsumowali wiadomości dotyczące znajomości obowiązkowych lektur szkolnych z klasy VII i VIII. Z tej okazji przygotowywali dla swoich kolegów i koleżanek szereg różnorodnych ćwiczeń, zarówno ustnych, jak i pisemnych, a także interaktywnych. Młodzież chętnie wykonywała zadania, udzielała odpowiedzi na zadawane im pytania, a także dzieliła się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Po przeprowadzonych zajęciach uczniowie ćwiczyli zasady udzielania informacji zwrotnej, samooceny oraz oceny pracy kolegów i koleżanek.
W miniony piątek tj. 24 maja w godzinach popołudniowych uczniowie ponownie zawitali w mury naszej szkoły, jednak tym razem nie uczestniczyli w typowych zajęciach lekcyjnych. Uczniowie klas 7-8 spędzili "Nockę w szkole". Podczas tego wydarzenia nie tylko mieli okazję spać w szkole, ale również uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez p. Edytę Marchewę oraz p. Katarzynę Dębską. W ramach zajęć z edukacji outdoorowej odbyła się rozgrywka piłki nożnej ze specjalnym udziałem P. Edyty Marchewy. Ponadto, dzieci mogły odstresować się po egzaminach i potańczyc na dyskotece, ucząc się przy tym różnych układów tanecznych z okazji Dnia Tańca, który był obchodzony w tym miesiącu, a także zjeść pyszną pizzę. Wieczorową porą zorganizowane zostało kino plenerowe z popcornem. Dodatkowo mogliśmy podziwiać tzw. "Krwawy Księżyc", który dodał wyjątkowy klimat naszemu outdoorowemu wydarzeniu. Po przespanej nocce młodzież wraz z opiekunkami uczestniczyła w porannych zajęciach na świeżym powietrzu. Siatkówka, trucht, tenis stołowy, siłownia... to dało nam energię na cały dzień Wszystko odbyło się w przyjaznej atmosferze.
Edukacja outdoorowa, czyli wykorzystanie przestrzeni poza salą szkolną do realizacji podstawy programowej. Jest to nauka przez doświadczenie. Doświadczenia, czy to poprzez zabawę w najbliższym terenie, czy przez przygody w dalszych częściach terenu (np. w lesie, na wsi) mogą zapewnić trafność przeżyć i głębię doznań w sposób, który trudno jest osiągnąć w pomieszczeniach, poprzez zaangażowanie w proces nauczania wszystkich zmysłów: dotyku, węchu, słuchu, wzroku, a nawet smaku.Nauka na świeżym powietrzu może być przyjemna, kreatywna, często wymagająca, lecz pełna przygód. Może pomagać dzieciom i młodzieży zrozumieć świat, czyli relacje człowiek- człowiek oraz człowiek- otoczenie przyrodnicze. Korzyści płynące z prowadzenia zajęć edukacyjnych na zewnątrz to: - zdobywanie nowego doświadczenia - kształtowanie umiejętności miękkich - interdyscyplinarność - kompetencje przekrojowe - relacje międzyludzkie - relacje ekologiczne - zdrowie psychiczne i fizyczne Najpopularniejsze metody wdrażania edukacji outdoorowej to: - metoda projektów - pozwala na wybór treści podstawy programowej nauczanej w terenie - metoda wycieczek szkolnych - pozwala na uzupełnienie bieżących tematów lekcji o wiedzę praktyczną z jednego lub grupy przedmiotów - metoda ad - hoc - pozwala na organizację krótszych lub dłuższych zajęć outdoorowych na terenie placówki edukacyjnej lub w odległości spaceru od niej. Jednym z przykładów zajęć outdoorowych są lekcje religii, czyli spotkania modlitewne przy kapliczce w Czernikowie.
Serdecznie zapraszamy dzieci od 6 roku życia do klasy VI na półkolonie organizowane przez naszą szkołę. Odbędą się one w dniach od 24 czerwca 2024 roku do 5 lipca 2024 roku. Koszt to 200 zł od osoby. Liczba miejsc - 30 (obowiązuje kolejność zapisów). Zapisy trwają do 10 czerwca 2024 roku w sekretariacie szkoły (osobiście lub telefonicznie). Telefon do sekretariatu - (24)7221044. Serdecznie zapraszamy!
Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli” – Albert Schweitzer. Z okazji Dnia Dobrych Uczynków nasi wolontariusze przygotowali propozycje zadań - uczynków, które wylosowane należało wykonać Wszyscy chętnie włączyli się w akcję, i chociaż robimy to na co dzień, to sprawiło nam dużo radości i satysfakcji. Koordynatorem akcji była Beata Mikołajczyk, opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu.
Dnia 23 maja 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się powiatowe eliminacje konkursu recytatorskiego im. Janusza Korczaka "Pięknie być człowiekiem ". Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VII - Weronika Rzeźniczak, która otrzymała dyplom za udział w konkursie . Gratulujemy serdecznie.
Dnia 22 maja 2024 roku uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą - p. Ewą Garus zakończyli realizację trwającego od 4 października 2024 roku programu antytytoniowy "Bieg po zdrowie", który przygotowany został przez Główny Inspektor Sanitarny. Celem programu było opóźnienie lub zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Na zajęciach młodzież poszerzyła swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów, oglądała filmy profilaktyczne, wykonywała ćwiczenia dotyczące asertywności, obliczała wydatki związane z miesięcznym i rocznym zakupem wyrobów tytoniowych przez osoby palące. Poruszane na zajęciach zagadnienia wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów.
Nasze modlitewne spotkania przy kapliczce ku czci Matki Bożej
I miejsce: Szymon Wojciechowski, Michalina Kubiak, II miejsce: Hanna Błaszczyk, Julian Jatczak, III miejsce: Milena Błaszczyk, Karol Rzepecki. Wyróżnienie: Oskar Kołodziejczak, Maja Kołodziejczak, Maja Urbaniak, Antoni Gładysz, Julia Kubiak. Dyplomy za udział: Maria Michalak, Jaśmina Węglewska, Milena Stańczyk
I miejsce: Maja Urbaniak, II miejsce: Michalina Kubiak, III miejsce: Hanna Błaszczyk. Wyróżnienie: Kornelia Mikołajczyk, Tobiasz Granosik, Milena Stańczyk, Maria Michalak. Dyplomy za udział: Antoni Gładysz, Oskar Kołodziejczak, Maja Kołodziejczak, Milena Błaszczyk, Jan Janczak, Karol Rzepecki, Julia Kubiak.
Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w wycieczce do Jednostki Wojskowej w Leźnicy Wielkiej zorganizowanej przez panie: Katarzynę Dębską oraz Edytę Marchewe. Pierwszym punktem było lotnisko, gdzie zwiedziony został Hangar - Grupa Obsługi Technicznej, w którym to można było zobaczyc, jak wygląda praca techników pracujących przy śmigłowcach. Ponadto uczniowie mieli możliwość wejśc do środka śmigłowca i posłuchać jak z kolei wygląda praca pilota. Kolejnym punktem wycieczki była Wieża Kontroli Lotów, w której mieści się również Wojskowa Straż Pożarna. Uczniowie mieli okazję zobaczyć w jaki sposób żołnierze trenują w tunelu aerodynamicznym w Ośrodku Szkolenia Aeromobilno - Spadochronowego. W Sali Tradycji 1. Dywizjonu Lotniczego poznaliśmy historię związaną z Jednostką Wojskową w Leźnicy Wielkiej, a także mogliśmy podziwiać trofea żołnierzy. Całą wycieczką dowodził st szer Michał Krata.