Podczas dzisiejszych zajęć kulinarnych uczniowie mieli okazję przygotować pyszny gulasz z kaszą. Wspólnie odkrywali tajniki tej smacznej potrawy, ucząc się łączyć różne składniki w harmonijną całość. Na początku zajęć poznali zasady przygotowywania aromatycznego gulaszu, zaczynając od podsmażenia mięsa, które następnie dusili z warzywami i przyprawami. Do gotowego gulaszu dodali kaszę, która wchłonęła bogaty smak sosu, nadając daniu wyjątkowej konsystencji i smaku. W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności kulinarnych, ucząc się technik krojenia, podsmażania i doprawiania potraw. Wspólna praca w grupach pozwoliła nie tylko na naukę gotowania, ale także na budowanie współpracy i integracji w zespole. Po zakończeniu przygotowań wszyscy mieli okazję spróbować przygotowanego gulaszu i podzielić się swoimi wrażeniami na temat smaku oraz sposobu wykonania. Dzisiaj nasza ekipa została sprawdzona przez szefową z nabytych wcześniej umiejętności. Do ich zadania należało wykonanie samodzielnie naleśników. Nad wszystkim czuwała nasza niezastąpiona p. Olga Janczak - właścicielka restauracji Jagódka Łowicz . Zajęcia zakończyły się miłą atmosferą i satysfakcją z dobrze wykonanego zadania. Uczniowie wyszli z kuchni z nowymi umiejętnościami i pomysłami na kolejne kulinarne wyzwania
Dziś odbyło się trzecie spotkanie w ramach realizacji innowacji pedagogicznej z języka polskiego, matematyki i historii "Czego nie wiemy, to się dowiemy. Detektywi edukacyjni". Spotkanie nosiło tytuł "Szkoła babci/dziadka - szkoła wnuczka". Z tej właśnie okazji, jak również w ramach działań związanych z obchodami 80. rocznicy powstania Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie mieliśmy zaszczyt i przyjemność podejmować w naszej placówce Wspaniałych Gości - Szanowne Babcie i Szanownego Dziadka naszych uczniów: Panią Filomenę Stróżewską, Panią Mariolę Kmieciak, Panią Marię Barylską, Panią Wiesławę Milczarek oraz Pana Sławomira Michalaka. Pani Dyrektor - Agnieszka Bartczak - przywitała Dostojnych Gości, przybliżyła historię naszej placówki i zaprosiła zebranych na uroczystości Jubileuszu Szkoły. Następnie uczniowie klas IV - VIII, a także Nasi Goście wykonywali zadania związane tematycznie ze szkołą - dawniej i dziś. Rozwiązywali krzyżówki, wyszukiwali hasła w wykreślankach, odgadywali rebusy, wykazywali się znajomością frazeologizmów i przysłów. Za szybkie i poprawne wykonanie zadań każda drużyna otrzymywała punkty. Najlepsza okazała się ekipa Gości, uzyskując maksymalną liczbę punktów, czyli 15. Na następnych miejscach uplasowali się: klasa V - 14 punktów, klasa VII - 10 punktów, klasa VI - 8 punktów, klasa VIII - 7 p i klasa IV - 6 punktów. Na zakończenie Szanowni Goście, którzy są absolwentami naszej szkoły, przy kawie i ciasteczku podzielili się ze wszystkimi swoimi wspomnieniami z lat szkolnych - opowiedzieli nam, jak wyglądała nauka i szkoła, kiedy Panie i Pan do niej uczęszczali. Następnie zwiedzili naszą placówkę oraz zrobili z uczniami i nauczycielami realizującymi innowację pamiątkowe zdjęcie. Spotkanie przebiegło w radosnej, rodzinnej atmosferze. Była to doskonała forma nauki połączona ze znakomitą zabawą i spotkaniem ze Wspaniałymi Osobami. Dziękujemy serdecznie Naszym Gościom za przybycie i wspólnie spędzony czas. Następna odsłona innowacji w marcu. Zapraszamy.
Innowacja pedagogiczna "Czego nie wiemy, to się dowiemy. Detektywi edukacyjni" - tabela wyników po trzech spotkaniach. I miejsce - klasa V - 33 punkty II miejsce - klasa VII - 29 punktów III miejsce - klasa VI - 27 punktów IV miejsce- klasa VIII - 21 punktów V miejsce - klasa IV - 18 punktów Gratulujemy! Przed nami jeszcze dwa spotkania - w marcu i w maju. Zapraszamy.
Wtórne wykorzystywanie odpadów w bajkach jako realizacja programu "Szkoła w porządku - ubrania do oddania''
Międzynarodowy Dzień Układania Puzzli to doskonała okazja, aby rozwijać u uczniów koncentrację, logiczne myślenie i cierpliwość poprzez zabawę. Układanie puzzli wspomaga rozwój pamięci, zdolności manualnych oraz umiejętność współpracy w grupie.
Dzieci z klas I-III odwiedziły Dom Pomocy Społecznej w Karsznicach, gdzie zaprezentowały przygotowane przez siebie przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony pensjonariuszy, którzy nie kryli wzruszenia i radości. Dla wszystkich była to piękna okazja do wspólnego świętowania i niesienia uśmiechu. Po występach dzieci spędziły aktywnie czas razem z pensjonariuszami i ich opiekunami. Takie inicjatywy są doskonałą lekcją empatii i szacunku dla starszych pokoleń.
Dziś na zajęciach z doradztwa zawodowego uczniowie klasy VII przedstawiali prezentacje multimedialne na temat "Mój wymarzony zawód ". Młodzież wskazywała zalety danej profesji, określała predyspozycje oraz kształt ścieżki edukacyjnej dla danego zawodu, a także ciekawostki z nim związane. Młodzież zaprezentowała wiadomości dotyczące zawodów: informatyk, programista, kucharz, cukiernik, rolnik, tatuażysta/ tatuator. Wszystkie informacje zostały przedstawione w bardzo ciekawy sposób i przydadzą się one uczniom już niebawem, przy wyborze szkół ponadpodstawowych.
W związku z udziałem naszej szkoły w programie "Szkoła w porządku - ubrania do iddania'', na zajęciach świetlicowych rozpoczęliśmy wspólne czytanie bajki pt. ,,Czyje to są śmieci?" Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne - ułatwia dzieciom zrozumieć, że odpady to wartość i zasób powracający do nas po odpowiednim przetworzeniu.
Proszę Państwa, niech chowają się dania innych narodów: brazylijska pitanha, portugalskie małże, a nawet chińskie pierożki Tangbao. My mamy swoje proste, pożywne danie, którego głównym składnikiem jest król polskich stołów - Pan Ziemniak. Co prawda musieliśmy mu przytrzeć troszkę nosa, doprawić oraz dla towarzystwa połączyć z płaczliwą Panią Cebulą. Ten zgrany duet utworzył w postaci placuszków niepowtarzalną symfonię smaków przynoszącą prawdziwą rozkosz dla podniebienia. Dla koneserów szybkiego i zdrowego jedzenia były "mini hamburgery" z pyszną pastą jajeczną. Rozpływając się nad smakiem naszych dań powoli odpłynęliśmy ,,ogórkową łodzią" pod szkolną banderą z naszym kapitanem p. Olgą Janczak - właścicielką restauracji "Jagódka" w Łowiczu. Dziękujemy za dzisiejsze inspiracje!
"Ludzie ludziom zgotowali ten los" - tymi słowami zaczerpniętymi z utworu "Medaliony" Zofii Nałkowskiej rozpoczęły się dzisiejsze, szkolne obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Młodzież z klas V - VIII uczestniczyła w lekcji historii przygotowanej przez p. Beatę Dębską i p. Ewę Garus, podczas której obejrzała prezentację multimedialną na temat powstania obozu koncentracyjnego, życia obozowego w Auschwitz oraz jego wyzwolenia. Dziś wspominamy te okrutne czasy i mamy nadzieję, że te wydarzenia będą przestrogą przed wojnami, które niszczą wszystko i wszystkich. W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 27 stycznia Międzynarodowy Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Pamiętajmy. Pamięć nie jest dana raz na zawsze. W chwili, gdy odchodzą ostatni, naoczni świadkowie, musimy starać się ją wspólnie budować na nowo, na tym co nam pozostaje.
W ostatnim czasie obchodziliśmy urodzinki tych jakże wyjątkowych przedszkolaczków: Laurki - przesympatycznej iskierki, której nie sposób nie uwielbiać. Jej uśmiech potrafi rozjaśnić największy mrok, Majeczki - przedszkolnej artystki, która zachwyca nas codziennie swoimi dziełami. To prawdziwa artystyczna duszyczka, która słynie z precyzyjnego wykonywania prac, Blani - uroczej śmieszki, która zaraża swoją życiową euforią. Chciałoby się mieć tyle werwy, ile jej ma ta mała istotka, Krzysia - miłego, zaradnego przedszkolaka, którego rozsądek i zaangażowanie w wykonywanie danej czynności jest godne podziwu. Cechy, które posiada chłopiec z pewnością spowodują, że świetnie poradzi sobie w niejednej życiowej sytuacji, Julci - kochanej trzpiotki, której szczerość jest naprawdę bezcenna. Dziewczynka ta uczy nas każdego dnia bycia wiernym swoim poglądom i ideałom. Człowiek uczy się całe życie... Dziękujemy, że możemy użyć się od Was autentycznego wyrażania siebie …