1. Projekt edukacyjny "VLOG"
CEL: doskonalenie umiejętności językowych poprzez użycie nowoczesnej technologii
ZADANIE DLA UCZNIÓW: stworzenie vloga o dowolnej tematyce
EFEKTY:
- podniesienie kompetencji uczniów w zakresie posługiwania się oraz wykorzystywania TIK w procesie uczenia się i pracy zespołowej
- wzrost aktywności oraz świadomości w zakresie bezpieczeństwa w sieci
- zwiększenie skuteczności nauczania dzięki stosowaniu metod aktywizujących
OPIEKUN: p. Katarzyna Dębska
2. Scenariusz zajęć otwartych z języka polskiego
Temat: Utrwalenie wiadomości o frazeologizmach.
Klasa: VIII
Data: 29.05.2019r.
Cele:
- przypomnienie uczniom pojęcia „frazeologizm”
- utrwalenie przez uczniów wiadomości związanych z pochodzeniem frazeologizmów
- wyjaśnianie przez uczniów znaczenia związków frazeologicznych
- wskazywanie przez uczniów błędnie użytych frazeologizmów w zdaniach
- poprawne nazywanie przez uczniów rodzaju frazeologizmu
Metody pracy:
heureza, metody aktywizujące - burza mózgów, metoda projektu
Formy pracy:
praca indywidualna, praca zbiorowa, praca w grupach, praca z wykorzystaniem tablicy interaktywnej
Środki dydaktyczne:
karta pracy, prezentacja multimedialna, tablica interaktywna
Przebieg zajęć:
FRAZEOLOGIZMY – KARTA PRACY
Opracowanie:p. Ewa Garus
3. Doświadczenia i eksperymenty fizyczne w parze z nowoczesną technologią
Opiekun: p. Filip Bartosiak
4. Prezentacja utworzona w programie Flow!Works na zajęcia matematyki
"Wielokąty foremne – przykłady występowania w przyrodzie i budownictwie. Składanie wielokątów foremnych z kartki papieru"
Opracowanie: Agnieszka Tomczyk
5. Scenariusz zajeć z języka angielskiego
Temat lekcji: Can you tell me the way to…?
Klasa: V
Cel ogólny: zapoznanie uczniów z podstawowymi zwrotami używanymi w celu wskazania drogi z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej
Cele operacyjne:
1. uczeń wie jak zapytać o drogę do danego miejsca
2. uczeń znajduje w wypowiedzi szczegółowe informacje
3. uczeń zna podstawowe zwroty używane w celu wskazania drogi
Metody pracy:
- metoda audiowizualna
- metoda audiolingwalna
- metoda indukcyjna
- metoda komunikacyjna
Formy pracy:
zbiorowa
w parach
indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
sprzęt multimedialny: komputer z dostępem do Internetu, głośniki oraz tablica interaktywna, zasoby multimedialne: http://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/listening/elementary-a2- listening/giving-directions
karty pracy: http://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/listening/elementary-a2- listening/giving-directions
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie klasy.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Zapisanie tematu lekcji, omówienie i zapisanie celów
4. Uczniowie dopasowują zwroty używane przy wskazywaniu drogi metodą prób i błędów korzystając ze strony interentowej (TIK).
5. Uczniowie powtarzają poznane zwroty za nauczycielem, a następnie podpisują piktogramy na kartach pracy.
6. Powtórzenie słownictwa związanego z miejscami w mieście z wykorzystaniem mapy (TIK).
7. Uczniowie dwukrotnie słuchają dialogów, wypełniając zdania z lukami, wpisując nazwę miejsca, do którego chce dotrzeć osoba pytająca o drogę (TIK).
8. Uczniowie uzupełniają luki w zdaniach zwrotami poznanymi na lekcji.
9. Uczniowie pracują w parach zadając sobie nawzajem pytania o drogę i odpowiadając z wykorzystaniem kart pracy.
10. Podsumowanie pracy na lekcji – powtórzenie poznanego słownictwa oraz zadanie pracy domowej (opisanie drogi z domu do szkoły).
Opracowanie: p. Izabella Stępniak
6. Scenariusz zajęć z biologii
Temat: Budowa i funkcje krwi.
Klasa: VII
Cele:
- poznanie funkcji i składu krwi
- poznanie grup krwi
- poznanie chorób krwi
- zrozumienie pojęcia „konflikt serologiczny” i jego wpływ na chorobę krwi dziecka
- wyjaśnienie zasad transfuzji
Metody pracy:
- burza mózgów
- pogadanka
- prezentacja multimedialna
Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca w grupach
- praca z wykorzystaniem tablicy interaktywnej
Środki dydaktyczne:
- Atlas „Anatomii człowieka”
- Plansza „Tkanki kręgowców”
- Atlas „Tajemnice ciała”
- atlas „Ciało człowieka 300 pytań i odpowiedzi”
- rozsypanka
- karta uzupełnień
- ciekawostki o krwi
- tablica multimedialna
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie klasy.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Zapisanie tematu lekcji, omówienie i zapisanie celów.
4. Przypomnienie pojęcia „komórki’ i „tkanki”
5. Przypomnienie podziału tkanek oraz podania, do jakiego rodzaju tkanek należy krew.
6. Na podstawie prezentacji omówienie zagadnień; co to jest krew, z czego się składa oraz jej funkcje.
7. Porównanie właściwości i funkcji składników morfotycznych krwi.
8. Omówienie grup krwi.
9. Rozwiązywanie kart pracy.
10. Omówienie wymagań, jakie musi spełnić „honorowy dawca krwi”
11. Przekazanie informacji niezbędnych o transfuzji.
12. Omówienie , w jakiej sytuacji dochodzi do konfliktu serologicznego
13. Przedstawienie na podstawie prezentacji chorób krwi.
14. Podsumowanie zajęć pod kątem celów- rozsypanka, ciekawostki.
15. Podziękowanie uczniom za owocną pracę – ocena pracy uczniów.
16. Pożegnanie klasy.
Załącznik 1
Porównanie cech elementów krwi.
Załącznik 2
Połącz tworząc prawdziwe zdanie.
Załącznik do punktu 8
Ciekawostki
W ciele dorosłego człowieka średniego wzrostu znajduje się około 6- 7 litrów krwi, w ciele dziesięciolatka 2 litry krwi, u rocznego dziecka pół litra a u noworodka- filiżanka.
Ilość krwi zwiększa się wraz z wiekiem- stanowi zawsze około 8% masy ciała.
Opracowanie: p. Anna Grzelak
7. Scenariusz z edukacji polonistycznej
Klasa: I
Temat: Wprowadzenie liter drukowanych i pisanych ,,C” i ,,c” na podstawie wyrazu ,,cytryna”. Analiza i synteza wyrazów z poznanymi literami.
Wyróżnianie w wyrazach głosek i sylab. Piramida żywieniowa. Utrwalenie zasad zdrowego odżywiania przy pomocy tablicy interaktywnej.
Cele operacyjne lekcji:
Uczeń zna:
-formy grzecznościowe,
-pisownię liter ,,C’’, ,,c’’,
-zasady zabaw ,,Cytrynka” oraz ,,Kosz smakosza”,
- termin ,,piramida żywieniowa”,
- zasady zdrowego odżywiania.
Uczeń rozumie:
-treści przeczytanych poleceń,
-polecenia wydawane przez nauczycielkę,
-przeczytany tekst,
-potrzebę dbania o właściwą dietę,
-skutki spożywania nadmiaru niezdrowych produktów spożywczych.
Uczeń potrafi:
-udzielić odpowiedzi na pytanie,
-podać przykłady wyrazów rozpoczynających się głoską ,,c’’, oraz tych, w których głoska ta występuje na końcu wyrazu,
-przyporządkować produkty spożywcze do zdrowych i niezdrowych,
-wskazać w wyrazach sylaby i głoski,
-dbać o porządek i estetykę na miejscu pracy,
-czytać tekst z poznanymi literami,
-dokonać analizy i syntezy słuchowej wyrazów,
-zamykać myśli w formie zdania,
-współpracować w grupie,
-napisać i przeczytać wyrazy i zdania z poznanymi literami,
-korzystać z tablicy interaktywnej.
Metody pracy:
-informacyjna,
-problemowa,
-aktywizująca,
-praktycznego działania
Środki dydaktyczne:
- tablica interaktywna,
-cytryna, papierowe cytryny,
-owoce i warzywa oraz niezdrowe produkty spożywcze,
- 2 kosze wiklinowe,
-karty pracy,
-książka Małgorzaty Strzałkowskiej ,,C jak cykada”,
- książka Małgorzaty Strzałkowskiej ,,Piramida żywieniowa”
- książka do kaligrafii.
Planowany przebieg zajęcia:
1.Powitanie, zapoznanie z celami zajęć.
2. Zapoznanie z zasadami gry ,,Cytrynka”.
3. Nauczyciel czyta książkę Małgorzaty Strzałkowskiej ,,S jak sowa”.
4. Pokaz liter drukowanych i pisanych ,,C’’ i ,,c’’.
5.Podział uczniów na dwie grupy. Analiza i synteza słów z głoską ,,c”. Pomoc uczniom w znalezieniu odpowiednich słów i ich zapisie.
6. Rozdzielenie kart pracy do pracy w parach o indywidualnym stopniu trudności. Przeczytanie poleceń.
7. Rozmowa z dziećmi na temat zdrowego odżywiania na podstawie książki Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Piramida żywieniowa”.
8.Wyjaśnienie zasad zabawy ,,Kosze smakosza”.
9.Wyjaśnienie zabawy edukacyjnej na tablicy interaktywnej.
10. Przeprowadzenie ewaluacji zajęd- -nauczyciel pyta się uczniów, czego nauczyli się na dzisiejszych zajęciach, w jaki sposób pracowali i czy zajęcia się podobały. Rozdaje uczniom jabłka.
Opracowanie: Agnieszka Leźnicka