"Stara CD płyta nowe życie wita" "2018! Młodzi dla Wolności - Odzyskanie Niepodległości" "Film - co chcemy pokazać naszym kolegom" W świecie baśni "Święty Jan Paweł II bliski dzieciom" Moja aktywność obywatelska „Tylko orły szybują nad graniami … "

Moja aktywność obywatelska

Opis projektu:

Szkoła nie może dobrze funkcjonować bez aktywności uczniów, podobnie jak demokracja – bez uczestnictwa obywateli. Ale kompetencji społecznych i obywatelskich nie da się zdobyć słuchając, gdy o nich mówi nauczyciel. Aby je w sobie wykształcić, trzeba naprawdę coś robić – samodzielnie. Proponowany projekt ma poszerzać wiedzę na temat własnej społeczności lokalnej i jej potrzeb. Głównym celem projektu jest podnoszenie kompetencji i umiejętności społecznych, wspieranie kreatywności i innowacyjności działań uczniowskich w tworzeniu projektów na rzecz społeczności lokalnej. Zadaniem projektu jest zauważanie i nadawanie przez szkołę wartości temu, co jest dziedzictwem rodzinno – lokalnym, aby dziecko mogło na tej podstawie kształtować tożsamość społeczną.

Wykonanie zaplanowanych działań

1. Uczniowie wspólnie z opiekunem projektu ustalają harmonogram prac nad projektem.

2. Projekt prezentowany jest podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie.

3. Prezentacja prac odbywa się w terminie uzgodnionym w harmonogramie działań.

Projekt przewidziany był dla 4 dwuosobowych grup, z których każda wykonuje przydzielone jej zadanie w czasie 4 tygodni. Jako podsumowanie projektu uczniowie przygotowują prezentację dotyczącą własnego projektu aktywności obywatelskiej.

• zdobywanie wiedzę dotyczącą potrzeb społeczności lokalnej,

• podnoszenie kompetencji i umiejętności społecznych,

• zaangażowanie w życie mojej „małej Ojczyzny”,

• rozbudzenie poczucia przynależności do środowiska lokalnego i regionu,

• kształcenie umiejętności pracy w grupach,

• przygotowanie prezentacji multimedialną.

Uczniowie realizując projekt rozwijają następujące umiejętności:

- współpracy w grupie,

- rozwiązywania problemów w twórczy sposób, formułowania celów,

- planowania i organizowania własnej pracy,

- korzystania z różnych źródeł informacji,

- integrowania wiedzy z różnych przedmiotów nauczania,

- zapisywania i prezentowania zebranych materiałów,

- przygotowania i praktykowania wystąpień publicznych,

- formułowania i wyrażania swoich opinii,

- dokonywania samooceny swojej pracy,

- samodzielnego i zespołowego uczenia się.

Realizacja projektu trwała miesiąc. Projekt zakończył się dnia 4 grudnia 2019 roku prezentacją multimedialną, jak również wykonaniem makiety zaprojektowanego działania aktywności obywatelskiej. Każda grupa dokonała prezentacji własnego projektu, klasa wybrała najlepszy projekt, który będzie zaprezentowany na forum szkoły.