Aktywna tablica Międzyszkolna Sień Nauczycieli Zajęcia edukacyjne Przykłady dobrych praktyk, scenariusze lekcji Szkolenia nauczycieli

Aktywna tablica 2020-2024

Przykłady dobrych praktyk, scenariusze lekcji

Zajęcia informatyki: klasa VIII

Temat: I ty możesz stworzyć film!

      

Uczniowie dowiadują się, że poza nakręceniem filmu telefonem komórkowym lub aparatem fotograficznym z kamerą można w prosty sposób w komputerze dodać do niego muzykę, napisy i efekty filmowe.

Cele operacyjne

Uczestniczki i uczestnicy:

  • wiedzą, że istnieją w sieci narzędzia do pracy z amatorskimi filmikami;
  • potrafią podejmować własne działania twórcze przy pomocy ogólnie dostępnych narzędzi;
  • wiedzą, że praca nad filmem to nie tylko nagranie, ale też montaż i opracowanie dźwięku.

Przebieg zajęć

Dobieramy uczniów w 2–3 osobowe grupy i prosimy by nagrali krótki film na interesujący ich temat. Przed zajęciami należy zgrać nagrane filmy na dysk komputera szkolnego lub sprawdzić, czy filmy przyniesione przez uczestników na pendrive'ach odtwarzają się na szkolnych komputerach.

Uczniowie zajmują miejsca przy  komputerach w tych samych grupach, w których nagrywali film. Uczestnicy otwierają w programie przygotowanym przez prowadzącego film, który nagrali. Udostępniamy tutorial szkoleniowy https://www.youtube.com/watch?v=B5PexPTyII. Rozdajemy grupom listę zadań do wykonania. Krok po kroku, przy pomocy rzutnika przeprowadzamy uczniów przez kolejne zadania. — wyświetlamy dokładnie to, co uczestnicy mają na ekranach: stronę główną programu. Pokazujemy, wyświetlając podstrony z różnymi funkcjami, w jaki sposób dodaje się plik muzyczny, tytuł i napisy końcowe. Potem poprosimy o wykonanie zadań. Grupom, które szybko uporają się z zadaniem, polecamy, żeby samodzielnie sprawdziły inne funkcje programu.

METODA: praca w grupach przy komputerze, prezentacja

POMOCE: komputery z Internetem, tablica multimedialna

Uczestnicy podczas pracy na zajęciach lub podczas samodzielnej pracy ze swoimi filmami na komputerach domowych dokonują obróbki nagranych materiałów. Należy przypomnieć, że nie wolno nagrywać innych bez ich zgody, a przed upublicznieniem filmu w internecie należy się upewnić, że nie narusza on niczyjej prywatności. Informujemy, że istnieje wiele programów do obróbki filmów, ale korzystanie z nich jest często związane z podaniem swoich danych, dlatego powinny je ściągać osoby dorosłe.

Podsumowanie:

Uczestnicy łączą wykonane wcześniej, nieobrobione jeszcze filmy w jeden, wspólny film. Następnie prezentują swoje prace.


Zajęcia plastyki: klasa VII

                            

Fotografie uczniów:

   

         

Temat: Fotografia – zajęcia praktyczne.  Jak zrobić zdjęcie?

Cele: - zainteresowanie dzieci utrwalaniem fotograficznym świata przyrody, jego różnorodności, bogactwa i piękna

Uczeń: 

-  wyjaśnia terminy: fotomontaż, fotokolaż, fotogram, fotografia analogowa i fotografia cyfrowa, fotografia amatorska i fotografia profesjonalna, fotografik, fotografia artystyczna i fotografia użytkowa, fotografia reportażowa, kadr, głębia ostrości, decydujący moment, reguła trójpodziału, mocne punkty w fotografii,

-  tłumaczy, czym jest fotografia,

- wyjaśnia zasady kompozycji fotografii,

- buduje  warsztatu młodego fotografa i filmowca, podstawy fotografii przyrodniczej,

- prowadzi  obserwację otaczającego nas świata przyrody.

Metody:

- metody aktywizujące: burza mózgów,

- portfolio, projekt,

- drama: stop-klatka lub żywa rzeźba,

- myślenie obrazami, dyskusja za i przeciw,

- rozmowa nauczająca (pogadanka),

- działania plastyczne, fotografowanie

Formy pracy:

- indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

-  podręcznik „Do dzieła! 7” (s. 18–27),

- albumy i czasopisma poświęcone fotografii,

- telefon komórkowy z aparatem fotograficznym.

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie w temat i zakres działań. Przedstawienie grupie, co będziemy robić, projekcje materiałów poglądowych – fotografii o tematyce przyrodniczej, przybliżających temat spotkania. Demonstracja sprzętu, na którym dzieci będą pracować, i zasady jego obsługi. Jak fotografować w terenie – umiejscowienie obiektu w plenerze, pokazanie ogólnego pokroju obiektu, wydobycie charakterystycznego szczegółu. Dzieci pracują na sprzęcie własnym (telefon komórkowy z aparatem fotograficznym).

Praca w grupach z określeniem czasu wykonania zadań i realizacji wyznaczonego celu. W plenerze dzieci wyszukują obiekty i fotografują je. Co fotografujemy zależy od miejsca warsztatów. Może to być ciekawy krajobraz, drzewa, jego fragmenty np. dziuple, kora, mogą to być kwitnące rośliny, owady itp. itd. Prowadzący cały czas kontroluje i pomaga w ustawieniu aparatu w stosunku do obiektu i kierunku światła. Pokazuje, jak zacienić obiektyw w przypadku światła kontrowego, jak doświetlić obiekt będący w cieniu itp. Na aparacie prowadzącego kolejno wszystkie dzieci uczą się też fotografować z soczewkami do dużych zbliżeń (makrofotografia).

Przedstawienie efektów pracy. Po powrocie prowadzący zgrywa do komputera zdjęcia i wspólne z dziećmi ogląda efekty pracy w pracowni na dużym ekranie.

       

 

Omówienie / prezentacja prac przez poszczególnych uczniów. Prowadzący omawia prace wykonane przez uczestników, podkreśla te prace, które są najlepiej wykadrowane, tłumaczy dlaczego. Przekazuje dodatkowe informacje, np. że wiele z tych zdjęć lepiej wyglądałoby o innej porze dnia np. rano albo o zachodzie słońca.

Podsumowanie. Na zakończenie krótki konkurs z wyborem najlepszej pracy zdaniem uczestników – wybierają uczniowie.


 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Czernikowie
    Czerników 11
    99-120 Piątek
    woj. łódzkie
  • (24) 722 10 44

Galeria zdjęć