Postanowienia regulaminu stosuje się do wszystkich pracowników, bez względu na rodzaj pracy i stanowisko.
Przed dopuszczeniem do pracy każdy pracownik jest zapoznawany z przepisami regulaminu, co poświadcza w umowie o pracę.
Pracodawca, którym jest dyrektor Szkoły Podstawowej w Czernikowie jest obowiązany w szczególności:
Czas pracy - to czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Na zasadach określonych przepisami szczególnymi udziela się urlopu bezpłatnego pracownikowi:
Pracodawca obowiązany jest zwolnić pracownika od pracy na czas obejmujący:
Pracodawca obowiązany jest zwolnić pracownika od pracy na czas obejmujący:
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej 1 dziecko w wieku do 13 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy na dwa dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Pracownik może być zwolniony od pracy na czas niezbędny dla załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych, które wymagają załatwienia w godzinach pracy.
Dowodami usprawiedliwiającymi nieobecność w pracy są:
Pracodawca i pracownicy zobowiązani są do ścisłego przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów o ochronie przeciwpożarowej.
Pracodawca jest obowiązany:
Kobiety w ciąży lub opiekującej się dzieckiem w wieku do 4 lat nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy.
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę odpowiednie do wykonanej pracy, kwalifikacji wymaganych przy jej wykonywaniu a także ilości i jakości świadczonej pracy.
Dla pracowników obsługi i administracji wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się z dołu w ostatnim roboczym dniu miesiąca, zaś nauczycielom według odrębnych przepisów.
Szczegółowe zasady wynagrodzenia za pracę oraz inne świadczenia związane z pracą określają: regulamin wynagrodzenia, a dla nauczycieli odrębne przepisy.
Wynagrodzenie wypłaca się pracownikowi na wskazany przez tego pracownika rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.
O niemożliwości stawienia się w pracy z przyczyny z góry wiadomej pracownik powinien uprzedzić dyrektora szkoły.
Pracownik jest obowiązany usprawiedliwić nieobecność lub spóźnienie się do pracy.
W razie nie stawienia się do pracy pracownik jest obowiązany zawiadomić zakład pracy o przyczynie nieobecności i przewidywanym czasie jej trwania w pierwszym dniu nieobecności, nie później jednak niż w dniu następnym, osobiście, przez inne osoby lub za pośrednictwem poczty. Za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego.
W razie nieobecności w pracy w związku z:
pracownik jest obowiązany usprawiedliwić nieobecność doręczając dyrektorowi zaświadczenie lekarskie.
Pracowników obowiązuje zakaz wykorzystywania w celach prywatnych służbowych środków łączności, pojazdów służbowych, wyposażenia pomieszczeń służbowych oraz innego mienia Szkoły lub mienia znajdującego się w jej użytkowaniu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą dyrektora szkoły, możliwe jest odstąpienie od tego zakazu.
W stosunku do pracownika, który dopuszcza się naruszeń ustalonego porządku, regulaminu pracy, przepisów BHP i przeciwpożarowych może być zastosowana kara:
Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów BHP lub przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - może być zastosowana również kara pieniężna, która nie może być wyższa niż jednodniowe wynagrodzenie pracownika. Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków BHP. Rażące naruszenie ustalonego porządku i dyscypliny pracy może stanowić przyczynę uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia, z winy pracownika w przypadku:
Karę nakłada pracodawca, zawiadamiając o tym pracownika na piśmie. Tryb odwoławczy od kar zgodny jest Kodeksem Pracy.
W sprawach skarg i wniosków Dyrektor przyjmuje pracowników.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają odpowiednio zastosowanie przepisy kodeksu pracy.