I
Poniedziałek 10:45-14:25
Wtorek 12:45-13:30
Środa 10:45-11:30 12:45- 13:30
Czwartek 10:45-12:35
Piątek -------
ZAKRES DZIAŁAŃ LOGOPEDY:
ROLA RODZICÓW DZIECI BIORĄCYCH UDZIAŁ W TERAPII LOGOPEDYCZNEJ
Tylko taka postawa rodziców może przyczynić się do tego, aby dziecko osiągnęło terapeutyczny sukces.
Jeśli chcesz się podzielić swoimi radościami, sukcesami czy smutkami, to zapraszam drodzy uczniowie w godzinach pracy pedagoga i nie tylko…
Poniedziałek 9:50 - 10:35
Wtorek 10:45 -12:35 13:40 -14:25
Środa 9:50 -10:35 11:50 -12:35 14:35 – 15:20
Czwartek 12:45 -15:20
Piątek 9:50 -10:35 11:50 - 13:30
Zapraszam również rodziców, nauczycieli do współpracy, spotkań, rozmów – wspólnie działamy dla uczniów naszej szkoły!!!
Drogi uczniu, uczennico jeśli:
ZWRÓĆ SIĘ DO PEDAGOGA SZKOLNEGO!!!
Przyjdź z każdą sprawą, z którą nie potrafisz sobie poradzić. Nie jestem „czarodziejką”, która sprawi, że wszystkie problemy znikną, ale:
04.02.2025r.
Dnia 4 lutego 2024r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie gościliśmy Grupę T z Torunia, która przyjechała z dwoma przedstawieniami: "Magiczny Kapelusz" obejrzały najmłodsi uczniowie naszej szkoły i oddziału przedszkolnego oraz "Ściema 2.0. Pułapki Internetu" uczniowie klas IV-VIII. Spektakle miały na celu uwrażliwić współczesne dzieci, spędzające zbyt wiele czasu przed ekranami, czy to telefonu czy tabletu lub komputera na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać w Internecie na nieostrożnych użytkowników. Grupa T, posługując się znanymi bohaterami z bajek i gier, zwróciła uwagę na takie zjawiska jak: FEJK, DEEPFAKE oraz UZALEŻNIENIE BEHAWIORALNE od SMARTFONÓW. Spektakl zawierał także profilaktykę uzależnień od alkoholu i nikotyny. Podkreślono w nim również istotę zdrowego odżywiania się oraz ruchu na świeżym powietrzu. A wszystko to przedstawiono w niebanalny sposób, posługując się dowcipnymi dialogami i wciągając młodych widzów do zabawy. Dziękujemy aktorom za tę pełną pozytywnego przesłania sztukę i płynącą z niej naukę, z której na pewno skorzystamy.
19.11.2024r.
W dniu 19 listopada 2024 roku wspólnie z uczniami podsumowaliśmy przebieg kampanii "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Kampania rozgrywała się na wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach świata. Jesteśmy dumni, że również ten ważny temat i problem był podnoszony w naszej placówce. Podczas trwania kampanii uczniowie mieli okazję przekonać się, że przemoc niejedno ma imię, poznać jej charakterystykę oraz sposoby obrony przed nią , a także instytucje do których mogą udać się po pomoc. W ramach kampanii w progi naszej szkoły na spotkanie z rodzicami zaprosiliśmy pracującą w wydziale do spraw nieletnich p. Emilię Augustyniak- sierżant z Powiatowej Komendy Policji w Łęczycy. Doświadczenie, ogromna wiedza i wspólna rozmowa uświadomiła rodzicom ogrom występowania przemocy pod różną postacią i formą w środowisku domowym i szkolnym. Także do naszych uczniów z prelekcją zawitały Panie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piątku w osobach: p. Martyny Kacprzak- kierownik GOPS i p. Anny Kasicy- pracownika socjalnego GOPS. Przeprowadziły one interesujące zajęcia na temat różnorodnego oblicza przemocy i agresji. Kończąc kampanię ,,19 dni…” mamy nadzieję, że przekazane treści podczas spotkań z uczniami uświadomiły im, że walka z przemocą, a nie bierność wobec niej, jest możliwa. Podjęta wspólnymi siłami praca gwarantuje całkowite wyeliminowanie jej z życia rodzinnego i szkolnego. Osoby odpowiedzialne: p. Joanna Śliwińska, p. Izabela Wiśniewska, p. Jolanta Barylska
25.10.2024r.
Dzisiejsza data 25.10.2024 roku zapisała się w kalendarzu uczniów jako ostatni dzień rozważań nad zdrowiem psychicznym. Oto zakończyliśmy i podsumowaliśmy cykl spotkań ,,Tydzień Zdrowia Psychicznego” tematem: ,,Życie zgodne z zasadami i wartościami. Pomagaj innym”. Celem zajęć było: - uświadomienie uczniom, że życie zgodne z zasadami i wartościami to wskazówka jak mądrze i dobrze żyć; - przypomnienie znaczenia dla życia człowieka wartości takich jak: szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga cywilna, samodyscyplina, przyjaźń, solidarność, sprawiedliwość, optymizm, piękno, życzliwość, przyzwoitość, wolność i mądrość; - uzmysłowienie uczniom, dlaczego pomaganie jest ważne i powinno być aspektem naszego życia społecznego i osobistego. Oczywistym jest, że życie zgodne z zasadami i wartościami czyni człowieka bardziej szczęśliwym. Zapewnia mu spokój ducha i sprawia, że nie popełnia on żadnych okropnych czynów w swoim życiu. Wartości stanowią kompas przy podejmowaniu decyzji i działań, nadają sens, budują dobre relacje z ludźmi. Zaś badania naukowe wskazują, że akty dobroci i wsparcia społecznego mogą zmniejszyć poziom stresu, zwiększyć poczucie szczęścia i satysfakcji z życia. Niechaj cytat Roberta Baden- Powell będzie waszym mottem: ,,Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”
22.10.2024r.
TYDZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO i związana z nim tematyka powoli dobiega końca. Dziś to jest 22.10.2024 r. wspólnie z uczniami staraliśmy się zrozumieć jaki wpływ na zdrowie psychiczne ma aktywność fizyczna. Celem prelekcji było: uświadomienie uczniom, że aktywność fizyczna przyczynia się do zwiększania wydzielania endorfin, które poprawiają nastrój; poszerzanie wiedzy na temat wpływu braku aktywności sportowej na ryzyko przewlekłych schorzeń a tym samym na zły stan zdrowia psychicznego; ukazanie uczniom, w jaki sposób ćwiczenia fizyczne działają przeciwdepresyjnie wzmacniając pracę neuroprzekaźników w mózgu. Aktywność fizyczna może być pomocna w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi takimi jak: stres, lęk, depresja. Korzyści dla zdrowia jest więcej: lepsza uwaga i pamięć, obniżenie ryzyka nadwagi i otyłości, obniżenie ryzyka zachorowania na choroby metaboliczne, redukcja stresu. Wystarczy 40 MINUT DZIENNIE aktywności, która już poprawi nasze samopoczucie. Gotowi wstać z kanapy? START!.
21.10.2024r.
W ramach TYGODNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO uczyliśmy się jaki jest "Wpływ snu na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka”. Celem spotkania było: - uświadomienie i przypomnienie uczniom informacji na temat snu i jego wpływu na zdrowie psychicznego i fizycznego człowieka, - ukazanie wpływu jakości i ilości snu na funkcjonowanie całego organizmu w tym mózgu. Wspólnie ustaliliśmy kilka ważnych zasad zdrowego snu. Będziemy pamiętać, aby: - forma wypoczynku była odpowiednia dla naszych potrzeb i możliwości, - dbać o krótkie przerwy między wykonywanymi zadaniami, - odpoczywać na świeżym powietrzu, - starać się wyciszyć i zrelaksować, - unikać światła ekranów przed pójściem spać, - nie pić mocnej herbaty oraz napojów energetycznych.
18.10.2024r
W ramach TYGODNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO uczyliśmy się jaki jest ,,Wpływ zdrowego odżywiania na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka” Celem spotkania było: - uświadomienie i przypomnienie uczniom informacji na temat zdrowych produktów i zdrowego stylu życia, - ukazanie wpływu jakości i ilości pokarmu na funkcjonowanie całego organizmu w tym mózgu, - uświadomienie wpływu niedożywienia oraz otyłości na zmiany hormonalne w organizmie, jego podatność na stres i stan psychiczny. Wspólnie ustaliliśmy kilka ważnych zasad zdrowego żywienia. Będziemy pamiętać, aby: - odżywiać się regularnie, - dbać o różnorodność posiłków, - spożywać dużo warzyw i owoców, - dostarczać organizmowi dużo wody, - codziennie dbać o aktywność fizyczną, - unikać napojów słodzonych, słodyczy i żywności typu fast food.
17.10.2024r.
W naszej szkole rozpoczęliśmy cykl spotkań pod nazwą "Tydzień Zdrowia Psychicznego”, na który będą składać się różne działania. W dniu 17.10.2024 roku mogliśmy wreszcie opowiedzieć uczniom o obchodach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Celem spotkania było: - promowanie wśród uczniów nawyków właściwych dla zdrowia psychicznego, - zwrócenie uważności uczniów na mogące pojawiać się problemy natury psychicznej, - podanie sposobów radzenia sobie z problemami różnej natury, - wskazanie miejsc, w których potrzebujący znajdą wsparcie i pomoc. Codzienny stres, szybkie tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, coraz mniej czasu na odpoczynek, nadmierna liczba bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w sferze emocjonalnej i psychicznej. Wspólnie uczyliśmy się jak zapobiegać, reagować, wspierać i zrozumieć osoby narażone na utratę zdrowia psychicznego lub zmagające się z chorobami psychicznymi. W kolejnych dniach uczniowie będą poznawać jaki wpływ ma: zdrowe odżywianie, właściwy sen, aktywność fizyczna, zarządzanie stresem czy stosowanie używek na zdrowie fizyczne i psychiczne.