„Bezpieczeństwo w sieci” to jeden z wiodących tematów poruszonych przez przedstawicieli Posterunku Policji w Piątku podczas prelekcji z uczniami w dniu 17 marca 2022r. Dzielnicowi omówili temat tzw. cyberzagrożeń i skutków, jakie może nieść ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Policjanci przypominali uczniom o pozornej anonimowości towarzyszącej korzystaniu z sieci oraz uczulali na negatywne zachowania młodzieży podczas korzystania z komunikatorów. Przedstawili zjawisko cyberprzemocy, wskazywali na inne zagrożenia dla dzieci i młodzieży związane z użyciem Internetu, komputera, telefonu komórkowego. Policjanci radzili, co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Uczulali, iż kompromitujące i poniżające treści umieszczone w sieci są dostępne dla wielu osób w bardzo krótkim czasie, a wpisy, pomimo że zostaną usunięte, to ich kopie i tak pozostają do odtworzenia. Mundurowi przestrzegali również młodych ludzi przed zawieraniem podejrzanych internetowych znajomości - tłumacząc, że uczniowie, nie zawsze mają świadomość, kim jest w rzeczywistości, nieznajomy, internetowy „przyjaciel”. Starali się uzmysłowić młodym ludziom, że zbytnia ufność, która może być okazana podczas internetowej znajomości, może też zostać wykorzystana przez przestępców. Apelowali do uczniów, aby w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, na jakie natrafią podczas „surfowania” w Internecie, natychmiast powiadomili dorosłych lub odpowiedni organ. Pogadanka miała charakter prewencyjny i z pewnością przyczyni się do wzbogacenia wiedzy młodych ludzi na temat zagrożeń, z którymi mogą się spotkać.
Wojtku! Pomyśl o założeniu bloga o swoich uszatych przyjaciołach!
Będziemy jego wiernymi czytelnikami :)
Zapraszamy do obejrzenia filmiku obecnych szóstoklasistów z poprzedniego roku szkolnego :)
Patryku! Pierwszą wystawę fotograficzną masz już za sobą. Życzymy kolejnych!
Wiktorio! Życzymy nowych, ciekawych tras rowerowych oraz kolejnych medali!
Bartosz, reading is a great hobby. Keep up the good work!
Będziemy cyklicznie prezentować Wam uczniów, którzy poza nauką poświęcają się swoim pasjom
Agatko! Rozwijaj swoją pasję. Życzymy Ci wielu sukcesów plastycznych!
Narodowy Dzień Gramatyki został ustanowiony w 2008 roku i jest obchodzony 4 marca. Przypomina nam on o gramatyce języka ojczystego oraz jej znaczeniu we właściwym porozumiewaniu się i skutecznej komunikacji. Gramatyka może przysparzać wiele problemów, ale kryje też w sobie wiele tajemnic i ciekawostek. Z tej okazji w piątek, 4 marca 2022 roku, odbył się konkurs, przygotowany przez p. Ewę Garus - nauczycielkę języka polskiego, dla uczniów klas IV – VIII. Trzyosobowe zespoły z poszczególnych klas rozwiązywały testy gramatyczne dostosowane do swojej kategorii wiekowej. Celem tego przedsięwzięcia było rozwijanie zainteresowań uczniów, a także umożliwienie im osiągania lepszych wyników w nauce dzięki utrwaleniu i porównywaniu swojej wiedzy w skali szkoły, a także rozwijanie umiejętności pracy w grupie będącej podstawą sukcesu. Najlepszy okazał się zespół z klasy VIII, w składzie: Adrianna Kwapisz, Natalia Kubczak i Piotr Kaźmierak. Drugie miejsce zajęła młodzież z klasy siódmej: Julia Gładysz, Zuzanna Rzeźniczak i Karolina Szymczak, na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie klasy piątej: Maja Rogozińska, Weronika Rzeźniczak i Marta Antczak. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 3 marca 2022r. w naszej placówce odbyła się rozmowa pedagoga i wychowawców z uczniami kl. I-III, IV-VI ,VII-VIII o wojnie toczącej się za naszą wschodnią granicą. Pogadanka na temat wojny nie była ani łatwa, ani oczywista. Dotyczyła zagadnień trudnych, bolesnych i tragicznych. Jednak wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, że tych tematów nie należy unikać. I nie chodziło tylko o wytłumaczenie tego, co się dzieje u naszych sąsiadów ani wskazanie winnych, czy zapewnienie, że w Polsce jesteśmy bezpieczni. Chodziło przede wszystkim o to, by zredukować u uczniów stres i uporać się z trudnymi emocjami. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi odczuciami, obawami i przemyśleniami związanymi z tymi wydarzeniami. Wszyscy zgodnie doszli do wniosku, że w tej sytuacji możemy i powinniśmy pomagać tym, którzy przeżywają życiowe tragedie. Zdajemy sobie sprawę, że należy okazywać szacunek wobec innej narodowości oraz elementów kultury ukraińskiej. Przekaz wydarzeń został dostosowany do wieku i możliwości uczniów. Na zakończenie, dzieci z młodszych klas postanowiły wyrazić swoją solidarność z narodem ukraińskim i chęć wspierania drugiego człowieka poprzez wykonanie flagi.