Uczniowie klasy szóstej, do wykonania swoich kreatywnych prac, użyli między innymi: wafli ryżowych, żelek, gliny, modeliny, plasteliny, drutu, masy solnej, a nawet pora. Brawo szóstoklasiści!
Przedstawicielki Samorzadu Uczniowskiego, pod opieką p. Eweliny Kucharskiej, odwiedziły z życzeniami z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, pracowników Gminnego Ośrodka Pomcy Społecznej w Piątku. Jeszcze raz życzymy Wszystkiego Najlepszego!
23 listopada 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości, Pozdrowień i Uśmiechu. Celem akcji było uwrażliwienie na wzajemną życzliwość, wzbudzenie pozytywnych postaw społecznych wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie do czynienia dobra. Aby podkreślić jak ważna jest dla każdego człowieka potrzeba szacunku, serdeczności, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Szkoła mieniła się uśmiechami i ciepłem żółtego koloru emotikonów, dominujących tego dnia w ubiorach uczniów, nauczycieli, pracowników oraz dekoracjach. Warto przy tej okazji przyjrzeć się bliżej sobie i odpowiedzieć na pytanie: „Czy jestem osobą życzliwą?”. Uczniowie klas VII i VIII pokazali , że życzliwość w naszej szkole nie jest abstrakcyjnym pojęciem. Wiemy, że jest to postawa charakteryzująca się życzeniem dobra innym i uczynnością. Zawiera w sobie: serdeczność, uprzejmość, wyrozumiałość, zrozumienie, współczucie i akceptację. To coś znacznie więcej niż bycie miłym. Następnie na holu został przygotowany „kącik życzliwości”- miejsce przekazywania sobie miłych słów, podziękowań i pozdrowień. Pozytywna energia, którą ofiarowaliśmy innym, na pewno powróci z podwojoną siłą. Ten dzień to doskonała okazja, żeby swoją życzliwość przenieść na nieco wyższy poziom. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych.Życzymy wszystkim serdecznego spojrzenia na drugiego człowieka uśmiechem i radością,
Dnia 22 listopada 2022r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie po raz kolejny włączyła się w obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Ten dzień jest okazją do podejmowania wielu przedsięwzięć mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz uczczenia pamięci wielu milionów zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych. Uczniowie klas III, IV i VII pod kierunkiem pani Jolanty Barylskiej oraz Joanny Śliwińskiej zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, w którym przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Zwrócili też uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych lub kamizelek przez pieszych i rowerzystów po zmroku, poza strefą zabudowaną. Niezależnie od tego, w jaki sposób korzystamy z drogi, czy to w charakterze pieszego, czy kierującego, zawsze powinniśmy pamiętać, że nasze zachowanie, koncentracja i podejmowane decyzje wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, co nierozerwalnie wiąże się ze zdrowiem i życiem człowieka. Tego też dnia przybyli do szkoły dzielnicowi z Posterunku Policji w Piątku, którzy przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym. Dzielnicowi przypomnieli zasady obowiązujące pieszych i rowerzystów, a także motorowerzystów. Mundurowi apelowali o rozwagę i ostrożność, starali się uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, że są oni współodpowiedzialni za bezpieczeństwo na drogach. Dyrekcja i nauczyciele składają serdeczne podziękowania za poświęcony czas i ciekawie poprowadzone zajęcia.
W dniu 21 listopada 2022 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach w ramach Programu Wczesnej Profilaktyki „Cukierki”, opartego na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem. Celem programu było: przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych; rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia; kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi; nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych; rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego, jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły. Podczas zajęć wykorzystano metody aktywizujące. Różnorodne zabawy, w których wszyscy uczestniczyli z ogromnym zaangażowaniem, sprzyjały również integracji całego zespołu klasowego. Wielokrotnie i na różne sposoby powtarzane zdanie „Dziękuję, od obcych nic nie biorę!” było ćwiczeniem pozwalającym na utrwalenie sobie sposobu odmawiania. Mamy nadzieję, że udział w programie profilaktycznym „Cukierki” przyczyni się do właściwych wyborów dzieci i ich postaw. Zajęcia zostały przeprowadzone przez trenera z Centrum Profilaktyki i Reedukacji „ATELIER” z Krakowa, zaś ich organizatorem była pani Joanna Śliwińska – pedagog szkolny. Zajęcia odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Piątku. Społeczność szkolna składa ogromne podziękowania za dofinansowanie wyżej wymienionego programu.
#AleAkcja z Pekao to konkurs dla uczniów szkół podstawowych, którego celem jest sportowa edukacja, utrwalanie zdrowych postaw i nawyków – a przy okazji również świetna zabawa oraz możliwość wygrania sprzętu sportowego o wartości nawet 30 000zł. Zadaniem konkursowym było nagranie 20 sekundowego filmu, w którym należało pokazać, jak bawimy się koszykówką. Sportowo - filmowe działania uczniów klasy V prezentują poniższe zdjęcia. Brawo piątoklasiści!
Dnia 21 listopada 2022r. uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych pt. „Smak życia, czyli debata o dopalaczach” ukierunkowanego na przeciwdziałanie uzależnieniom. Głównym celem spotkania było dostarczenie uczniom podstawowych informacji o kontekście używania tzw. dopalaczy i o samych dopalaczach, w celu zwiększenia ostrożności uczestników i zmniejszenia ich otwartości na kontakty z tymi produktami. Podczas warsztatów młodzież uczyła się rozpoznawać i wyrażać emocje, poznawać sposoby rozwiązywania konfliktów oraz radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom uczniowie zastanowią się „dwa razy”, zanim sięgną po niedozwolone używki, oraz że będą potrafili rozpoznać w swoim otoczeniu osoby mające problem z zakazanymi substancjami – i dzięki temu będą mogli poszukać wraz z osobami dorosłymi dla nich pomocy. Zajęcia zostały przeprowadzone przez trenera z Centrum Profilaktyki i Reedukacji „ATELIER” z Krakowa, zaś ich organizatorem była pani Joanna Śliwińska – pedagog szkolny. Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Piątku. Społeczność szkolna składa ogromne podziękowania za dofinansowanie wyżej wymienionych zajęć.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki z siedzibą w Bielsku-Białej, odbywa się przy wsparciu merytorycznym i pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie dowolną techniką pracy plastycznej na temat „Matematyczna manufaktura”. Każdy uczestnik wykonuje własnoręcznie (bez pomocy osób trzecich) pracę na płaszczyźnie w dowolnej technice (malarskiej, rysunkowej, graficznej, mieszanej), w formacie A4 lub A3. W konkursie uczestniczyć mogą uczniowie klas I - VIII. Prace dostarczamy do szkolnego koordynatora: p. Agnieszki Tomczyk do dnia 05.12.2022r.
Regulamin konkursu - pobierz.pdf
Składamy serdeczne podziękowania Dzieciom, Młodzieży oraz ich Rodzicom za udział i reprezentowanie naszej szkoły na gminnych uroczystościach Święta Niepodległości. Dziękujemy za poświęcony czas oraz piękną postawę patriotyczną.
W uroczystościach uczestniczyli :
uczniowie: Zuzanna Rzeźniczak, Julia Gładysz, Karolina Szymczak, Szymon Kordjalik, Dawid Jędrzejczak , Oliwier Stróżewski, Agata Woźniak, Gabriela Stróżewska, Kamil Jagiełło, Weronika Rzeźniczak, Maja Rogozińska, Jolanta Janczak, Piotr Bednarek, Józef Szymczak, Krzysztof Majchrzak, Patryk Rogoziński, Igor Mróz, Alan Barylski, Szymon Jagiełło, Miłosz Jagiełło, Zuzanna Majchrzak, Zofia Stróżewska, Lena Kmieciak, Bartłomiej Bednarek, Maja Zasada, Karol Rzepecki, Aleksandra Zasada
rodzice oraz opiekunowie: Ewelina i Mariusz Rzeźniczakowie, Anna Gładysz, Anna Szymczak, Anna Klajnwechter - Kordjalik, Agnieszka Jędrzejczak, Elżbieta Stróżewska, Anna Woźniak, Justyna Stróżewska, Anna Jagiełło, Marta Majchrzak , Małgorzata Bednarek, Magdalena Rogozińska, Kinga Barylska, Agnieszka Mróz, Sylwia Michalak, Magdalena Kmieciak, Ewelina Rzepecka , Justyna Zasada.
Dnia 14 listopada 2022 r. uczennica klasy ósmej – Zuzanna Rzeźniczak reprezentowała naszą szkołę w rejonowym etapie konkursu „Książka mówi”, który odbył się w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu. Celem konkursu jest rozwijanie czytelnictwa oraz upowszechnianie dokonań artystycznych wybitnych polskich pisarzy w interpretacji młodych czytelników. Nasza ósmoklasistka pod kierunkiem pani Ewy Garus przygotowała i zaprezentowała przed komisją utwór Adama Mickiewicza „Niepewność”. Wyniki konkursu poznamy 21 listopada. Ogromne podziękowania składamy pani Ewelinie Rzeźniczak za dowiezienie córki na konkurs.
Poczet sztandarowy w składzie:
Julia Gładysz, Zuzanna Rzeźniczak, Szymon Kordjalik
Karolina Szymczak, Agata Woźniak, Dawid Jędrzejczak
Zdjęcia pobrane ze strony: gminapiatek.pl