,,Kodowanie na dywanie - zimową porą’’ "Mały patriota z Środka Polski’’ "Ortografia na wesoło" "Czarowanie z matematyką" "Czego Jaś się nie nauczy ... czyli o poprawności językowej" "Każdy uczeń może zostać mistrzem - tenis stołowy dla wszystkich" "Historia w symbolach zapisana" "Życie zaklęte w kukiełkach" Przez cztery pory roku z ortografią Zobaczyć, zbadać, zapamiętać - poznawanie poprzez obserwacje i doświadczenia „Święty Jan Paweł II bliski dzieciom”

,,Kodowanie na dywanie - zimową porą’’

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

,,Kodowanie na dywanie - zimową porą’’
Imię i nazwisko autora: Paulina Roguzińska
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Czernikowie
Realizator programu: dzieci 3 i 4- letnie z Oddziału Przedszkolnego
Przedmiot: Wychowanie przedszkolne
Data wprowadzenia: 01.02.2021
Data zakończenia: 14.03.2021

Zakres innowacji:
Innowacje pt. ,, Kodowanie na dywanie - zimową porą’’ obejmują sześć tematów związanych z porą roku – zimą. Zajęcia będą się odbywały w ramach zajęć realizowanych z podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu. W ramach współpracy z rodzicami - będzie pomoc rodziców w przygotowaniu niektórych pomocy dydaktycznych.
Poszczególne treści będą realizowane w formie zabawy poprzez słuchanie piosenek, wierszy, zagadek. Dzieci będą również wykonywały prace plastyczne, dzięki czemu rozwiną sprawności manualne. Wychowankowie będą także uczestniczyć w zabawach ruchowych poprzez które rozwiną swoją sprawność fizyczną. W zabawach wykorzystam również planszę do kodowania, gdzie dziecko uczy się poprzez działania praktyczne.

Motywacja wprowadzenia innowacji:
Innowacja - ,,Kodowanie na dywanie – zimową porą’’ jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz zmieniający się w bardzo szybkim tempie świat. Głównym celem wprowadzanej innowacji jest rozwijanie u dzieci uniwersalnych kompetencji, takich jak logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętności pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie.

Opis innowacji
I. Wstęp
Umiejętność programowania jest jedną z podstawowych kompetencji XXI wieku. Zaobserwować można intensywny rozwój informatyzacji i cyfryzacji, dlatego tak ważne jest nabywanie umiejętności kodowania. Dzięki kodowaniu
dzieci uczą się rozumieć otaczający ich świat i zachodzące w nim zmiany. Wprowadzenie nauki kodowania we wczesnym etapie edukacyjnym daje dzieciom szanse na zdobywanie kompetencji przyszłości, odpowiedzialne wprowadzanie w cyfrowy świat, kształtowanie logicznego, algorytmicznego myślenia, ale również wdrażanie do pracy zespołowej.
Dziecko w wieku 3, 4 lat uczy się w toku działania na przedmiotach rzeczywistych, lub ich symbolicznych odpowiednikach. Ważne jest również wtopienie aktywności umysłowej dziecka, w jego aktywność fizyczną. W ten sposób rozwija się myślenie, tworzą się pojęcia i dziecko nabywa nowe umiejętności, lub utrwala już nabyte.

II. Założenia ogólne
Założeniem niniejszej innowacji jest rozwijanie u dzieci przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej. W czasie zajęcia dziecko będzie rozwijało podstawowe funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację uwagi, analizę i syntezę wzrokową oraz koordynację ruchową.

III. Cele innowacji
Cel główny:
 Wdrażanie podstawowych umiejętności kodowania
 Utrwalanie zjawisk atmosferycznych poszczególnej pory roku
Cele szczegółowe:
 Rozwijanie spostrzegawczości, wyobraźni, kojarzenia i logicznego myślenia
 Rozwój manualny oraz wzrokowo – ruchowy zwłaszcza motoryka mała
 Kształtowanie umiejętności społecznych, współpraca w grupie
 Trening pamięci
 Nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych
 Rozbudzanie inwencji twórczej i kreatywności
 Odczytywanie, rozumienie symboli i znaków
 Rozwijanie mowy

IV Metody i formy
Metody pracy:
 Słowna – metoda żywego słowa, instrukcje i objaśnienia, sposoby społecznego porozumienia, opowiadanie, rozmowy, zagadki
 Oglądowe – obserwacja, pokaz
 Czynna- metoda zadań stawianych dziecku, metoda kierowania własną działalnością dziecka, samodzielnych doswiadczeń
Formy pracy:
 Aktywność zbiorowa indywidualna
 Aktywność zbiorowa zróżnicowana
 Aktywność indywidualna

V. Przewidywane osiągnięcia (korzyści z wdrożenia innowacji)
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie
- organizacja przestrzeni do nauki poprzez zabawę
-ćwiczenie pamięci, koncentracja, spostrzeganie
-ćwiczenie w liczeniu
- rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów, myślenia logicznego
-ćwiczenie orientacji w kierunkach

VI. Ewaluacja
Rozmowa z dziećmi po każdych zajęciach, obserwacja dzieci na zajęciach

VII. Spodziewane efekty
Innowacyjne zajęcia z kodowania wspomogą rozwój mowy dzieci, będą wspierać w rozwijaniu czynności intelektualnych dzieci, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie swojego otoczenia, czyli klasyfikowanie obiektów, formułowanie uogólnień typu to do tego pasuje.
Zajęcia te również będą wspierać kształtowanie sprawności fizycznej, czyli ruch. Wspomogą rozwój intelektualny dzieci z zakresu edukacji matematycznej, ukształtują początki gotowości do nauki czytania i pisania.

VIII. Podsumowanie
Po zakończeniu innowacji wyniki zostaną opracowane i przekazane dyrekcji szkoły.