"Stara CD płyta nowe życie wita" "2018! Młodzi dla Wolności - Odzyskanie Niepodległości" "Film - co chcemy pokazać naszym kolegom" W świecie baśni "Święty Jan Paweł II bliski dzieciom" Moja aktywność obywatelska „Tylko orły szybują nad graniami … "

Projekty edukacyjne

W świecie baśni

OPIS PROJEKTU

Dlaczego warto czytać baśnie?

Ich świat jest bowiem uniwersalny i ponadczasowy. Każdy może w nich odnaleźć swoje tęsknoty, pragnienia, radości czy smutki, a nawet niespełnione marzenia. Baśnie zawierają w sobie ogromny potencjał edukacyjny. Dzięki niemu młodzi odbiorcy mogą rozsmakować się w tychże tekstach, stanowiących wstęp do tekstów epickich. Poza tym, wiek uczniów uczęszczających do klasy IV jest ostatnim momentem, w którym są oni zainteresowani baśniami. Stąd też pomysł stworzenia projektu edukacyjnego zatytułowanego: „W świecie baśni”. Lekcje, wchodzące w jego skład, oparte są na koncepcji doświadczenia i spotkania z tekstem. Zbudowane są one w oparciu o koncepcje hermeneutyczne, dekonstrukcjonizm i intertekstualność. Omawiany projekt zawiera również kilka zajęć, których konstrukcja zbudowana została na doraźne potrzeby i służy zasygnalizowaniu pojęcia symbolu w literaturze. Będą to pierwsze wprawki w jego rozumienie, obserwację zjawiska. Poprzez czytanie baśni w oparciu o przedstawione koncepcje, uczniowie nabędą umiejętnościinterpretowania baśniowych tekstów zgodnie z własnymi przekonaniami i w oparciu o własny odbiór. Nauczyciel, poprzez stymulację rozwoju dzieci, pomoże im przejść na kolejny poziom interpretacji – od baśniowego przez refleksyjny po symboliczny. Omawiane baśnie będą dwukrotnie zestawiane z tekstami popkulturowymi (komiksami, filmami animowanymi). Dzięki temu, że zjawiska im znane wprowadzą ich w świat nowych tekstów, wskazane zostaną im nowe znaczenia, podobieństwa, różnice, pojęcia (np.: motyw wędrowny, adaptacja, bohater pierwszoplanowy, drugoplanowy). Zestawienie baśni z fragmentami filmów utwierdzi ich w przekonaniu, że zarówno baśń jak i film wpisane są w kontekst trwania w kulturze. Dzięki temu projektowi będzie wyrabiał się u uczniów nawyk czytania tekstów w odbiciu innych dzieł.

CELE PROJEKTU

Głównym celem projektu jest nauka obcowania z książką, rozsmakowanie w lekturze baśni, będącej skarbnicą wiedzy i wzorców postępowań, sprawienie, by uczeń odczuwał satysfakcję z odkrywania tekstu, jego znaczeń. Ponadto, swobodna ocena zachowań innych wpłynie na interpretację własnych postępowań. Trzeba tu pamiętać, że obcowanie z tekstami baśni stawia sobie za cel: wyposażenie czytelnika w aparat pojęć i narzędzi interpretacyjnych, zapoznanie dzieci z podstawowymi składnikami kodów kulturowych, podstawowymi symbolami, motywami literackimi, naukę dialogu z książką, wywołanie w uczniach potrzeby obcowania z tekstem, przeżywania go i przeżywania dzięki niemu, wprowadzenie ucznia w świat profesjonalnej analizy i interpretacji tekstów pisanychjak również naukę samodzielnej interpretacji bez narzuconego wzorca odbioru. Młodzi ludzie, pracując z baśniami, będą uczyli się rozumieć zarówno świat jak i siebie, będą rozwijali swoją wrażliwość, a także nauczą się tego, że każdy może inaczej postrzegać świat i występujące w nim zjawiska. Lektura baśni stanie się dla nich źródłem głębokich przeżyć, co wpłynie na osobisty rozwój każdego z nich. Będą samodzielnie interpretować, notować, dyskutować, wyciągać wnioski, dzielić się przemyśleniami.

ELEMENTY UNIKATOWE

Przedsięwzięcie to zakłada napisanie przez każdego ucznia baśni. Działanie to ma na celu praktyczne, zaraz po teoretycznym, podsumowanie pracy z baśniami. Dzięki zabawie w pisarza wzrośnie u uczniów poziom empatii i zainteresowanie literaturą, sztuką. Projekt oferuje odmienne sposoby aktywizowania uczniów do bycia przyjacielem książki. Warto nadmienić, że żadna z lekcji zawartych w projekcie nie zakłada wprowadzenia definicji baśni. Wiedzę o baśni, jako gatunku literackim, uczniowie będą gromadzić sami. Nauczyciel zaproponuje im samodzielny sposób sporządzania notatek z lekcji na kolorowych kartkach, które będą przechowywane w teczkach. Wśród informacji niezbędnych znajdą się: tytuły poznawanych baśni, cytaty z początkami i zakończeniami baśni, wiadomości dotyczące autorów (wynik samodzielnej pracy ze słownikiem lub wynik wyszukiwania informacji w zasobach internetowych), ważne pojęcia, informacje zdobywane podczas trwania zajęć edukacyjnych, cytaty, które najbardziej spodobały się uczniom. Ten konsekwentnie gromadzony materiał posłuży do lekcji końcowej, podsumowującej zdobyte wiadomości. Wówczas każdy z uczniów będzie mógł zaprezentować swój zbiór informacji, a także opowiedzieć o swoich odczuciach, sympatiach po lekturze baśni.

Projekt zakłada przeprowadzenie 10 zajęć edukacyjnych.

MIEJSCE I CZAS REALIZACJI

Szkoła Podstawowa w Czernikowie

17.04.2018r. – 17.05.2018r.

UCZESTNICY PROJEKTU - uczniowie klasy IV

OPIEKUN GRUPY Emilia Jaborska

     

       

      

       

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Czernikowie
    Czerników 11
    99-120 Piątek
    woj. łódzkie
  • (24) 722 10 44

Galeria zdjęć