"Stara CD płyta nowe życie wita" "2018! Młodzi dla Wolności - Odzyskanie Niepodległości" "Film - co chcemy pokazać naszym kolegom" W świecie baśni "Święty Jan Paweł II bliski dzieciom" Moja aktywność obywatelska „Tylko orły szybują nad graniami … "

"Film - co chcemy pokazać naszym kolegom"

Założenia projektu

Projekt przeznaczony jest dla uczniów klas VII Szkoły Podstawowej w Czernikowie. Proponowany projekt ma na celu wykształcenie u uczniów kompetencji kulturowych polegających na czynnym udziale w życiu kulturalno-artystycznym oraz umiejętności indywidualnej analizy sztuki filmowej. Projekt składa się z kilku etapów, podczas których uczniowie mają realizować zadania zarówno w ramach pracy grupowej, jak i indywidualnej. W ramach projektu uczestnicy zaprezentują swoje kreatywne pomysły całej społeczności szkolnej. Ogłosimy „Konkurs Oskarowy” na najlepszy film. Zaprosimy do wspólnej oceny Grono Pedagogiczne i Samorząd Szkolny.

Projekt oferuje odmienne sposoby aktywizowania uczniów do działania, by osiągnąć zamierzony efekt – nakręcenie pięciominutowego filmu. Uczniowie stają się twórcami i jednocześnie oceniają swoje prace wzajemnie, ucząc się odpowiedzialności i krytycznego myślenia w ocenie własnej pracy i pracy kolegów. Jako podsumowanie przedsięwzięcia uczniowie przygotowują na terenie szkoły prezentacje własnych prac, które powstały w trakcie realizacji projektu.

Realizowane treści nauczania z podstawy programowej

Cele kształcenia – wymagania ogólne:
I. Opanowanie zagadnień z zakresu języka i funkcji filmu.
II. Doskonalenie umiejętności plastycznych – ekspresja twórcza przejawiająca się w działaniach indywidualnych i zespołowych.
III. Opanowanie podstawowych wiadomości z zakresu kultury plastycznej i ogólnoludzkiego dziedzictwa kulturowego.

CELE PROJEKTU:
1. Poznanie zagadnień z zakresu języka i funkcji plastyki; podejmowanie działań twórczych, w których wykorzystane są wiadomości dotyczące filmu.
2. Rozwijanie umiejętności dokumentowania bieżących wydarzeń.
3. Doskonalenie umiejętności pracy zespołowej
4. Realizowanie założeń edukacji medialnej w praktyce.
5. Zainspirowanie swoimi działaniami innych

Źródła informacji

Konsultacje z nauczycielami.

Zadania dla uczniów

1. Uczniowie zostają podzieleni na cztery grupy. Każda z nich przygotowuje scenariusz do krótkiej formy filmowej.
2. Każda grupa przygotowuje pracę konkursową w formie pięciominutowego filmu nakręconego komórką.

Harmonogram projektu

Realizacja projektu trwa 5 tygodni. Sugerowana ilość czasu na poszczególne etapy:
• etap I –prezentowanie środków wyrazu typowych dla filmu i wskazanie konkretnego zastosowania – jedna jednostka lekcyjna,
• etap II – prezentowanie przygotowanych scenariuszy filmu oraz etapów realizacji – dwie jednostki lekcyjne,
• etap III – organizowanie wystawy prac – dwa tygodnie.

Ewaluacja

Wszystkie grupy dokonują samooceny własnych prac, a następnie każda grupa przedstawia do oceny swoją pracę w konkursie szkolnym.

OPIEKUN GRUPY

Beata Dębska