Projektowanie loga szkoły w nawiązaniu do patrona "Orła Białego"

W dniu 25 kwietnia w Szkole Podstawowej w Czernikowie odbyły się warsztaty plastyczne pod kierunkiem pana Damiana Urbanka. Głównym zadaniem warsztatów było przybliżenie zasad kompozycji plastycznej, jej składowych elementów tak, by młodzież uczestnicząca w zajęciach mogła obcować ze sztuką. Kompozycja to jedno z podstawowych narzędzi artystycznego wyrazu kreujące i porządkujące płaszczyznę, przestrzeń w wielu dziedzinach sztuki, mające swój wydźwięk także w życiu codziennym. Warsztaty, oprócz części teoretycznej, podzielone zostały na 3 ćwiczenia manualne. Pierwsze ćwiczenie miało na celu wprowadzić dzieci w tajniki kształtu i koloru, będące pretekstem do twórczego myślenia (malowanie emocji tj. smutku, euforii, nadziei, radości, miłości, nudy za pomocą farb i podstawowych intuicyjnych gestów, ruchów pędzla). Kolejne ćwiczenie wprowadziło dzieci w elementarne zasady kompozycji. Zadaniem było ułożenie poszczególnych rodzajów kompozycji i perspektyw na białych aplach za pomocą kolorowych figur płaskich. Zaprezentowano techniki określania formy na płaszczyźnie, omówiono składowe kompozycji tj. linię, kształt, kolor, fakturę, perspektywę, światłocień, spójność kolorystyczną, balans, rytm, ruch, dominantę, kontrast i proporcje. Kulminacją zajęć było omówienie składowych loga (sygnetu, logotypu, rozszerzenia) oraz próba zaprojektowania przez dzieci loga swojej szkoły nawiązując przy tym do patrona „Orła Białego”. Omówiono także godło heraldyczne Rzeczypospolitej Polskiej oraz barwy narodowe. Pan Damian Urbanek wprowadził dzieci, w kolorowy i pełen niespodzianek świat sztuki. Uczniowie doskonalili zdolności tworzenia, możliwości samodzielnego podejmowania działań twórczych, kształcenia wrażliwości estetycznej. Pan Damian pokazał uczestnikom warsztatów jak rozbudzić kreatywną postawę wobec sztuki i jej wytworów, jak kształtować wrażliwość estetyczną, samodzielność i autentyzm w podejmowanych działaniach plastycznych. Warsztaty dzięki ogromnemu zaangażowaniu prowadzącego były dla dzieci bardzo atrakcyjne i pozostawiły nabytą wiedze i umiejętności, które będą wykorzystane w twórczości plastycznej uczestników warsztatów.